100 molestowanych kobiet mówi #metoo

Ty też? Bo ja tak.

Pamiętam, jak miałam kilka lat i młody chłopak pod sklepem, zdenerwowany i spocony, chciał mi pokazać małe kotki. Pamiętam męża mojej cioci, który klepał mnie i siostrę w tyłek, za każdym razem, gdy przechodziłyśmy obok. Pamiętam instruktora jazdy, który mówił ,,Kaśka, rzucił Cię, bo mu nie dałaś!’’. Pamiętam kumpla z liceum, który powiedział mi wyrafinowany komplement – ale bym Cię zgwałcił. Pamiętam też inne rzeczy…

#metoo zalało Facebooka. Przeczytałam i udostępniłam post, bo #jateż. Kobiety znowu się czemuś sprzeciwiły, nabrały odwagi, zjednoczyły się. Nagle się okazało, że prawie nie ma kobiety, która w swoim życiu nie doświadczyłaby molestowania seksualnego – czy w formie niewybrednego żartu, męskich hormonów rządzących nastoletnimi dłońmi, czy gwałtu.  

Zaczęło się w Hollywood. Aktorzy sugerowali, że Harvey Weinstein, amerykański producent filmowy, molestował ich seksualnie. A potem Alyssa Milano napisała post na Twitterze i ruszyła fala postów, artykułów, sugestii, oskarżeń. Fala hejtu i niezrozumienia również. 

Ale dziś nie o producencie filmowym, tylko o tacie, ojczymie, szefie, znajomym i nieznajomym, instruktorze jazdy, wujku, nauczycielu, kuzynie, lekarzu, panu spod sklepu, koledze z imprezy, napalonym mężczyźnie z autobusu, Włochu w metrze, kierowcy, chłopaku, partnerze, mężu.

Oto historie o strachu, wstydzie i braku reakcji – swojej i innych ludzi. Historie kobiet, które mówią #metoo.

 

Ida / Gdańsk

Od małego “końskie zaloty”. Ciąganie za warkocze, podciąganie sukienek na podwórku, potem strzelanie gumką od stanika i naśmiewanie się z “cycków”. Potem rubaszni “wujaszkowie” klepiący po tyłku i mówiący o tym jak “panna wyrosła”. Dalej namolni kolesie w klubach, zaczepki na ulicach, koledzy z lepkimi łapkami. To jest codzienność każdej z nas. I to już wystarczy, by czuć zażenowanie i przekroczone granice.

Marta / 33 lata / Warszawa

Był moim szefem, pierwsza praca. Ja miałam niewiele ponad 20 lat i zostałam zatrudniona jako asystentka. On miał wtedy ponad 50 lat. Na początku żartował, a jego żarty zawsze miały seksualny podtekst. Później nabrał odwagi, by mnie dotykać, niby przez przypadek ocierał się o mnie, raz złapał za kolano podczas wspólnej jazdy autem. Mówił, że powinnam się do niego wprowadzić, to będzie mnie woził do pracy. Kazał zarezerwować dla nas pokój na wyjazd służbowy, zaznaczył, aby było w nim jedno łóżko. Poszłam na policję, zgłosiłam mobbing, niestety później wycofałam zeznania, bojąc się, że będę musiała w sądzie go widywać.

Diana / 29 lat / Gdynia

Znajomy rodziny, któremu poszłam zanieść zaproszenie na jakąś uroczystość. On miał 80 lat,  znał mnie od 7. roku życia. Było strasznie gorąco, byłam w szortach i górze od bikini. Podałam mu kopertę, a on ujął moją dłoń do ust, żeby ją ucałować, po czym przytrzymał ją w miejscu, żeby małym palcem odgiąć stanik i pobawić się moim sutkiem. Obcy facet w nocnym, który przysiadł się i prosił o pokazanie biustu, bo jest fotografem aktów i chciałby mnie sfotografować. Znajomy, który nie rozumiał, że nie jestem nim zainteresowana, liżący mnie przez pół twarzy na pożegnanie. Kolega z podstawówki, który w autobusie szkolnym wpycha mi przez spodnie palce między nogi, a opiekunka nie reaguje.

Paula / 23 lata

Zostałam napadnięta przez pedofila w wieku 10 lat. Dotykana przez babcię. Dotykana przez ojczyma.

Zuza / 28 lat / Gdańsk

7 lat temu zdawałam na kurs prawa jazdy, jak każdy musiałam przejść przez szkolenie w szkole jazdy. Na początku trzeba wypełnić kilka druków i iść na “badania” do lekarza, który potwierdzi, że nie masz przeciwwskazań do prowadzenia samochodu. Wywiad zazwyczaj to kilka pytań o stan zdrowia, noszenie okularów itp. Właściciel mojej szkoły jazdy skierował mnie do odpowiedniego lekarza, z którym szkoła miała podpisaną umowę, ale wcześniej uprzedził mnie słowami: “doktorek czasem lubi pomacać piersi dziewczyn, pamiętaj, że to badanie nie jest wymagane, więc możesz mu odmówić.” Byłam młoda, pojechałam, podsunęłam lekarzowi druczki do podpisu, zadał mi kilka pytań nawet na mnie nie patrząc, po czym powiedział: “Proszę się rozebrać od pasa w górę do badania, tam jest krzesło, można zostawić rzeczy.” Na mój komentarz, że tego nie zrobię, bo takie badanie nie jest konieczne do uzyskania orzeczenia, rzucił mi krótkie zaskoczone spojrzenie i zapytał, czy w takim razie odmawiam. Odmówiłam. Rzucił mi przez biurko długopis do podpisania papierów, a kiedy mu zapłaciłam, rzucił mi resztę pieniędzy w taki sposób, że pospadały z biurka. Był bardzo obrażony, jak można się domyślić. Opowiadałam o tym znajomym, właściwie dziś się zastanawiam, dlaczego nie opowiedziałam o tym rodzicom, lub innym dorosłym. Dlaczego nikt nie wyciągnął z tego konsekwencji, dlaczego właściciele szkoły wciąż wysyłali tam dziewczyny, wiedząc co tam się dzieje? A dziać mogło się więcej. A to tylko jedna z wielu historii.

Paulina / 24 lata / Warszawa

Wiele razy przypadkowy przechodzień czy też pijany mężczyzna w klubie klepnął mnie w tyłek. Gdy miałam 15 lat i wracałam po zmroku do domu, pijany facet próbował wciągnąć mnie do samochodu. 2 lat temu zostałam napadnięta przez kolejnego mężczyznę pod wpływem alkoholu, ale udało mi się uciec.

Róża / 22 lata

Ojciec dwa razy klepnął mnie w pupę. Ale byłam już za duża, żeby mnie to “bawiło”. Przez niego czuję się brudna, czuję obrzydzenie do swojego ciała.

Julia / 19 lat / Warszawa

Miałam 15 lat, w metrze był tłok, mężczyzna zaczął mnie obmacywać. Nie byłam pewna, co się dzieje i myślałam, że ktoś na przykład rusza torebką i nie jest to celowe. Jednak kiedy zaczęłam się delikatnie odsuwać, coś, co okazało się ręką, nie ustąpiło. Szybko nadeszła moja stacja, nie widziałam nawet, kto to był. To było ohydne.

Marysia / 18 lat / Warszawa

W 1 klasie gimnazjum wracałam zimą sama do domu, było już ciemno i mało przyjemnie, a ulica, na której mieszkałam, nie była oświetlona. Tego dnia kilku postawnych mężczyzn podeszło do mnie, pytało, ile mam lat czy może lubię starszych chłopaków. Później zaczęli mnie dotykać, po biuście, po innym miejscach intymnych. Gdyby mnie sparaliżowało, zostałabym zgwałcona, na szczęście nic mi się nie stało oprócz kilku siniaków i strachu przed późnym wracaniem do domu.

Joanna / 21 lat / Warszawa

Byłam w pracy i jeden z klientów kancelarii wszedł za mną do kuchni, kiedy robiłam mu kawę. Zaczął mnie dotykać. Kiedy stanowczo powiedziałam, że ma mnie zostawić, do kuchni weszła jedna z pracownic, a sprawca wyszedł.

8 comments

 1. To jest absolutnie przerażające. Ja rozumiem żarty, ja rozumiem pomyłkę (kiedyś chłopak mojej mamy przez przypadek klepnął mnie w tyłek, kiedy pomylił mnie z moją mamą – to była realna pomyłka, miało mnie nie być tego ranka w domu, a moja mama i ja miałyśmy takie same szlafroki i od tyłu wyglądałyśmy identycznie, przepraszał mnie potem miesiąc, ale serio, rozumiem, że ktoś się może pomylić) ale takich rzeczy są miliony! Pijany facet, który wszedł na scenę podczas mojego występu i zaczął mnie obmacywać na oczach kilkuset ludzi, typ, który uznał, że może mnie klepnąć w tyłek, kiedy wysiadał z tramwaju, dziad, który, zagradzając mi drogę do domu, zaczął się onanizować, chłopak, z którym się spotykałam,który na siłę ściągał ze mnie bluzkę, bo “jestem taka piękna” i zawsze jak mi przynosił coś do picia, to z alkoholem… Mam szczęście, że to tylko tyle. Że czułam dyskomfort i obrzydzenie, ale nic nie odcisnęło się na stałe na mnie. Że to przezwyciężyłam w sobie, choć niewiele osób o tym wie. Ale widzę tu dziewczyny skrzywdzone na zawsze, które po x latach pamiętają słowa, gesty, czyny, poczucie obrzydzenia DO SIEBIE SAMEJ! i to mnie przeraża. To sprawia, że chce mi się płakać.

 2. Ja miałam 14 lat. Jest rano, szykuje się do szkoły. Byłam sama W domu. Słyszę dzwonek do drzwi i wchodzi sąsiad ponad 60lat prosto do kuchni gdzie siedziałam. Był pijany i chcial pożyczyć pieniądze. Powiedziałam że nie mam, a w domu nikogo nie ma. On zaczął wkładać swoje ręce w mój stanik. Nie wiedziałam co się dzieję. Było mi nie dobrze, czułam się brudna i sparaliżowana. Nagle oprzytomnialam i kazałam mu wypierdalac. Tego dnia nie poszłam do szkoły. Minęło od tego zderzenia 8 lat. Codziennie widzialam jego brudne spojrzenie. Od tamtej pory nie mówiłam mu dzień dobry. Zmarł jakoś w kwietniu i bardzo mnie to ucieszylo

 3. Sądziłam, że ten temat mnie aż tak nie dotyczy. Że sytuacje, które mnie spotkały były obleśne, ale obwiniałam siebie, albo tłumaczyłam ” że zawsze mogło mnie spotkać coś gorszego”. Tymczasem uświadomiłam sobie, że miałam takich sytuacji więcej niż przypuszczałam i o nie wszystkich myślałam w ten sposób. Bo o większości myślałam, że to moja wina. Że nie potrzebnie późno wracałam do domu, niepotrzebnie ubrałam taką spódniczkę, że mogłam wyrazić wiekszy sprzeciw mimo strachu i uczucia sparaliżowania i tego upokorzenia… kiedyś swojej córce uświadomię od razu, kiedy ktoś przekracza granice

 4. Miałam nieszczęście jako dziecko dorobić się dużego biustu, co było powodem do niewybrednych żartów nie tylko chłopaków. Brat “trenował” na mnie “macanki”, na szczęście raz- mama podejrzewała, ale nie wydałam go tylko dlatego, bo by go chyba zabili”. Nauczyłam się, by żadnemu samcowi nie ufać. Pan od muzyki”był z siebie dumny, że mógł ośmieszać bez konsekwencji wszystkie dziewczynki. W podstawówce nauczyłam się : bić chłopaków za samo spojrzenie, pyskować nauczycielom gdy tylko próbowali komentować moją osobę, nie ćwiczyć bo zbyt obfity biust był powodem do kpin i niewybrednych komentarzy.
  Gdy miałam 15 lat starszy chłopak odprowadzał mnie po imprezie do domu pod pretekstem troski o moje bezpieczeństwo… Nie chciałam, nie potrzebowałam, ale się zgodziłam , bo szliśmy w tym samym kierunku. Taki był rycerski, troskliwy…Pod domem próbował mi wmówić, że przecież ja też bardzo chcę , żeby mnie dotykał-nie chciałam. Pomógł przypadek- własna matka wychodząca z psem. Miałyśmy potem rozmowę o tym jak powinnam reagować i nie tylko… A on? Gdy sprawa wyszła na jaw próbował mi grozić, żebym wzięła winę na siebie, bo jemu ta sprawa opinię popsuje, a mnie i tak się na pewno podobało .Tylko dlatego że jestem głupią , bezmyślną smarkulą. chcę mu zrobić na złość , bo tak naprawdę, to on mi przysługę tylko oddał, że zechciał mnie dotknąć. Taki rycerski był…
  Był jeszcze kolega brata, który “pomylił ” drzwi wyjściowe z tymi od mojego pokoju i wpakował się do mojego łóżka gdy spałam. Mąż ciotki, który wszystkich młodych zachęcał do wspólnego oglądania bawarskich pornosów. Już na studiach stwierdził, że sama “obfite kształty są dla mężczyzn najlepsze i powinnam to pamiętać, bo tak jak moja babka , matka i ciotki też będę taka gruba i obwisła. I powinnam o tym pamiętać i korzystać teraz, kiedy jeszcze mogę. I cieszyć się, bo nie każdy mężczyzna jest koneserem tak jak on.” Zapytałam go, czy swoje wnuczki też ma zamiar takimi tekstami raczyć, bo ja mam zamiar zgłosić to na policję. Wystraszył się i zaczął przepraszać. Więcej ciotki nie odwiedziłam i opowiedziałam jej dlaczego.
  Nauczyłam się krzyczeć i patrzeć prosto w oczy każdemu mężczyźnie, który dotknął mnie wbrew mojej woli. Nauczyłam się używać podręcznych przedmiotów w celu ewentualnej obrony przed nachalnymi osobnikami. Nauczyłam się w końcu garbić i ukrywać jak tylko się da moją płeć, żeby tylko nie prowokować.
  Czasami się dziwię, że udało mi się stworzyć szczęśliwą rodzinę. Mąż o wszystkim wie, sam został molestowany przez sąsiada zboczeńca, gdy rodzice wysłali go jako chłopca po pożyczenie czegoś- szczęśliwie incydent- nie bał się opowiedział mamie. Wtedy się takich spraw na policję nie zgłaszało, sama się z sąsiadem “rozmówiła” i ostrzegała innych rodziców przed nim. Sąsiedzi uznali ją za wariatkę i histeryczkę, która przez “gówniarza” robi krzywdę “choremu” człowiekowi.
  Minęło wiele lat, a ja nadal wstydzę się swojego ciała, nie ćwiczę bo się brzydzę podskakujących piersi i świadomości, że w jakiś sposób obnażam swoją kobiecość. Mam dni, kiedy kontakt fizyczny z mężem przyprawia mnie o mdłości, bo wraca nagle jakieś wspomnienie . Walczę z depresją, bo choć nie boję się piętnować dziadostwa, wciąż się boję, że kiedyś się poddam, że ktoś mnie skrzywdzi lub co gorsze moje dzieci. Jestem tak skupiona na ochronie przed wykorzystaniem seksualnym i innymi zagrożeniami, że stałam się bezbronna wobec drobnych rzeczy, które na innych ludziach wrażenia nie zrobią, a mnie powalają z nóg.
  Teraz uczę swoje dzieci szacunku do siebie, swoich ciał i poszanowania dla innych , by nie krzywdzili i nigdy nie zostali skrzywdzeni. A dla większego bezpieczeństwa – uczą się samoobrony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *