Change font size Change site colors contrast
Styl życia

Czego o macierzyństwie nauczyła nas Beyonce

16 sierpnia 2017 / Monika Pryśko

Kobiety na całym świecie chciałyby choć odrobiny jej charyzmy.

Może także i Ty? Na pewno. Gdyby tak mieć trochę jej urody, głosu, szczęścia! Dlaczego? Beyonce jest silną kobietą. Ogromny sukces, ogromna presja, same trafione decyzje, wygłuszone skandale. Jest piękna, utalentowana i skoncentrowana. Kilka tygodni temu Beyonce urodziła bliźniaki. Dziś jest mamą trójki dzieci. Wow, a my wciąż widzimy ją w czerwonych szpilkach w...

Kobiety na całym świecie chciałyby choć odrobiny jej charyzmy. Może także i Ty? Na pewno. Gdyby tak mieć trochę jej urody, głosu, szczęścia! Dlaczego? Beyonce jest silną kobietą.

Ogromny sukces, ogromna presja, same trafione decyzje, wygłuszone skandale. Jest piękna, utalentowana i skoncentrowana. Kilka tygodni temu Beyonce urodziła bliźniaki. Dziś jest mamą trójki dzieci. Wow, a my wciąż widzimy ją w czerwonych szpilkach w ,,Crazy in love’’!

Skoro może być wzorem do naśladowania – jako business woman, wokalistka, projektantka i aktorka. Może jej pogląd na wychowanie dzieci i macierzyństwo też jest dla kogoś inspirujący? To retoryczne pytanie, bo na pewno jest! W końcu to Królowa, a Blue Ivy, Rumi i Sir to dowód na to, że w tym szalonym świecie pełnym luksusów, rodzina nadal jest na pierwszym miejscu, a kobieta, jeśli już ma się czemuś poddać, to tylko instynktowi, by zostać mamą.

Macierzyństwo to wyzwanie, szczególnie dla tych kobiet, które nie chcą rezygnować z dotychczasowego życia, chcą nadal być aktywne, rozwijać się, jednocześnie być najlepszymi mamami na świecie. Bey mówi –

,,Tylko dlatego, że stajesz się matką, nie znaczy, że tracisz to, kim jesteś.’

Jakże ważne słowa w czasach, gdy kobiety szukają balansu między byciem mamą a kobietą realizującą się zawodowo.

Tak bardzo podziwiam kobiety, które są matkami, a które równoważą rodzinę i pracę. Widzę je i mam w głowie jedno słowo – szacunek. Patrzę na te kobiety i myślę: Tak, to można połączyć, wszystko może się udać„.

Oczywiście, że można to połączyć. Beyonce zauważa coś jeszcze:

,,Lekcje o uległości i kruchości uczyniły nas ofiarami. Kobiety mogą o wiele więcej. Możesz być biznesmenką, matką, artystką i feministką – niezależnie od tego, kim chcesz być – i nadal być seksualną istotą. To się wzajemnie nie wyklucza„.

Ile razy w ciągu ostatnich kilku tygodni rozmawiałaś o kobiecym ciele, tym poporodowym – czy nie za grube, czy podobne do ciała Ani Lewandowskiej? Czemu tyle kobiet nie wygląda tak, jak przed ciążą i skąd ta społeczna presja do bycia idealną? Teraz, po urodzeniu dziecka, naprawdę rozumiem siłę mojego ciała. Czuję, że moje ciało oznacza coś zupełnie innego. No tak, łatwo jej powiedzieć. Ale z drugiej strony, to zdanie każda kobieta powinna zapisać i powiesić na lodówce, w zasięgu wzroku.  

Zapisane? Powieszone? To świetnie! Najważniejsze jednak jest to, że choć tyle nas różni, to jedno łączy – doba każdej z nas ma tylko 24 godziny. I od nas zależy, jakimi myślami i działaniami ją wypełnimy. Ciekawe, do czego zainspirowała Was dziś Beyonce?

Ciało

WYSŁUCHAJ MNIE MAMO. O wrażliwości, która powinna być wysłuchana.

22 października 2022 / Magdalena Juchniewicz

W przypadku wysoko wrażliwego rodzica główną motywacją jest miłość do dziecka.

A w przypadku wysoko wrażliwego dziecka główną motywacją jest być zauważonym i wysłuchanym przez rodzica.

Bycie rodzicem dziecka wysoko wrażliwego nie jest łatwe. To historia okupiona łzami,  napadami histerii, często niezrozumieniem ze strony ogółu. To doświadczenie, w którym każdego dnia mierzymy się ze światem, który nas nie rozumie. Nie chce zrozumieć, bo przecież badania podają, że nas wrażliwych jest ok. 20-30%, a pozostała część to nie-WWO. 

 

To życie z dzieckiem, które potrzebuje zrozumienia, utulenia, ciepła i dużo więcej miłości ze względu na swój nadreaktywny układ nerwowy, a także ze względu na swoją wyjątkowość bycia i życia. To, co szkodzi dziecku wysoko wrażliwemu, to wieczne negowanie i oczekiwanie, że się dostosuje do ogółu.

 

Dziecko wysoko wrażliwe to emocje, często świat, do którego trudno jest dotrzeć. To świat, w którym uczucia są delikatne niczym piórko, a słowa potrafią ranić do żywego i zostawić blizny na lata.

 

I nie chodzi tu o to, aby ze strachu nie rozmawiać i niczego z wrażliwym dzieckiem nie robić. Chodzi o to, by zauważać potrzeby i je szanować. Spróbować dostrzec to, czego inni nie widzą i nie oceniać.

 

Nie oczekiwać wiecznego uśmiechu, kiedy nie mamy na to ochoty.

Nie oczekiwać nienaturalnej radości, kiedy wybieramy spokój.

Nie oczekiwać bycia grzecznym i ułożonym, kiedy nas coś boli i uwiera.

 

Bo życie wysoko wrażliwego dziecka w przestrzeni pełnej bodźców, dystraktorów, hałasu, świateł i pełnym ludzi to istny emocjonalny rollercoaster. I nie ma to nic wspólnego z przyjemnością, nawet jak się jest rodzicem ekstrawertycznego wrażliwca. 

 

Za każdym razem zasada jest ta sama. Dziecko musi mieć czas na regenerację po intensywnym dniu, a rodzic chwilę spokoju, aby móc wesprzeć siebie i swoją pociechę.

 

Wysłuchaj mnie Mamo. Tylko tyle i aż tyle.

 

 

____________________________________

Spotkasz Magdalenę Juchniewicz na Instagramie, na którym wspiera osoby wysoko wrażliwe.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Mother-Life Balance to zdecydowanie mój plan na macierzyństwo po urodzeniu drugiego dziecka.

Sylwia Luks

The Mother Mag to mój ulubiony magazyn z którego czerpię wiele porad życiowych oraz wartościowych treści!

Leszek Kledzik

The Mother Mag logo