Change font size Change site colors contrast
Styl życia

Co nam powiedziała Kamila Rowińska?

12 września 2017 / Monika Pryśko

Kamila Rowińska to jedna z bardziej motywujących Polek.

Na co dzień inspiruje w mediach społecznościowych, a my dziś skupiamy się na jednym jej zdaniu. Oto pytanie do Ciebie: ,,Jakie są rzeczywiste, oparte na faktach przeszkody oddzielające Cię od realizacji Twoich celów, prócz tych, które sam sobie wbiłeś do głowy?’’ Tych słów można się przestraszyć. Dlatego, że gdy je zrozumiesz, dużo może się zmienić....

Kamila Rowińska to jedna z bardziej motywujących Polek. Na co dzień inspiruje w mediach społecznościowych, a my dziś skupiamy się na jednym jej zdaniu. Oto pytanie do Ciebie: ,,Jakie są rzeczywiste, oparte na faktach przeszkody oddzielające Cię od realizacji Twoich celów, prócz tych, które sam sobie wbiłeś do głowy?’’

Tych słów można się przestraszyć. Dlatego, że gdy je zrozumiesz, dużo może się zmienić. Możliwe, że właśnie zdecydowałaś, że czeka Cię naprawdę dużo pracy. Możliwe, że właśnie zrezygnowałaś ze swojego marzenia, bo wyzwanie Cię przerosło. Jesteś tego pewna? Każda z nas ma jakąś listę marzeń, na której są rzeczy, które z łatwością można wyprowadzić ze strefy ,,tak bym chciała’’ do ,,zajmę się tym jutro’’. Więc co zazwyczaj jest tym hamulcem, który powstrzymuje przed sięgnięciem po więcej?

Oto kilka przyczyn, przez które jeszcze nie udało Ci się sięgnąć po marzenia, choć są w zasięgu ręki:

– Możliwe, że boisz się porażki. Nie chcesz czuć rozczarowania, widzieć zaniepokojonych spojrzeń bliskich. Uciekając od negatywnych doświadczeń, uciekasz również od sukcesu.

– Nie masz motywacji, energii, chęci Chcesz coś zrobić, ale nie potrafisz się zmobilizować do działania.

– Wiesz, jak krok po kroku zrealizować swój plan? Jeśl nie masz pomysłu na dojści do sukcesu, możliwe, że prędzej czy później z niego zrezygnujesz. Ciężko wytrwać w postanowieniu, gdy nie widzi się efektu.

– Czy za każdym razem, gdy zaczynasz nowy projekt, musisz być do niego super przygotowana? Początkowa faza zajmuje Ci więcej czasu niż samo tworzenie, Twój perfekcjonizm nie pozwala Ci na działanie, jeśli czujesz, że coś nie jest dopięte na ostatni guzik. A co powiesz na korzystanie z tego, co już masz i udoskonalenie tego w trakcie realizowania marzenia?

– Źle zarządzasz czasem, który przecieka Ci przez palce, w konsekwencji czego coś, co powinno zająć Ci miesiąc, trwa już drugi rok i tak naprawdę nic nie zostało jeszcze zrobione.

– Nie umiesz podejmować decyzji, nie umiesz wybrać priorytetów.

– Odwlekasz działanie w czasie, ulegasz prokrastynacji. Znasz zasadę – co masz zrobić dziś, zrób pojutrze, będziesz mieć dwa dni wolnego? Stosując tę zasadę, nigdy nie zrealizujesz zamierzonego celu, nie spełnisz marzeń.

– Brak konsekwencji utrudnia zdobycie celu. Spełnianie marzeń to proces, który jest często długotrwały i wymagający.

Czy to są rzeczywiste przeszkody? Nie, to wszystko jest w Twojej głowie. Nikt nie mówił, że będzie lekko. Ale satysfakcja jest bezcenna!

Ciało

WYSŁUCHAJ MNIE MAMO. O wrażliwości, która powinna być wysłuchana.

22 października 2022 / Magdalena Juchniewicz

W przypadku wysoko wrażliwego rodzica główną motywacją jest miłość do dziecka.

A w przypadku wysoko wrażliwego dziecka główną motywacją jest być zauważonym i wysłuchanym przez rodzica.

Bycie rodzicem dziecka wysoko wrażliwego nie jest łatwe. To historia okupiona łzami,  napadami histerii, często niezrozumieniem ze strony ogółu. To doświadczenie, w którym każdego dnia mierzymy się ze światem, który nas nie rozumie. Nie chce zrozumieć, bo przecież badania podają, że nas wrażliwych jest ok. 20-30%, a pozostała część to nie-WWO. 

 

To życie z dzieckiem, które potrzebuje zrozumienia, utulenia, ciepła i dużo więcej miłości ze względu na swój nadreaktywny układ nerwowy, a także ze względu na swoją wyjątkowość bycia i życia. To, co szkodzi dziecku wysoko wrażliwemu, to wieczne negowanie i oczekiwanie, że się dostosuje do ogółu.

 

Dziecko wysoko wrażliwe to emocje, często świat, do którego trudno jest dotrzeć. To świat, w którym uczucia są delikatne niczym piórko, a słowa potrafią ranić do żywego i zostawić blizny na lata.

 

I nie chodzi tu o to, aby ze strachu nie rozmawiać i niczego z wrażliwym dzieckiem nie robić. Chodzi o to, by zauważać potrzeby i je szanować. Spróbować dostrzec to, czego inni nie widzą i nie oceniać.

 

Nie oczekiwać wiecznego uśmiechu, kiedy nie mamy na to ochoty.

Nie oczekiwać nienaturalnej radości, kiedy wybieramy spokój.

Nie oczekiwać bycia grzecznym i ułożonym, kiedy nas coś boli i uwiera.

 

Bo życie wysoko wrażliwego dziecka w przestrzeni pełnej bodźców, dystraktorów, hałasu, świateł i pełnym ludzi to istny emocjonalny rollercoaster. I nie ma to nic wspólnego z przyjemnością, nawet jak się jest rodzicem ekstrawertycznego wrażliwca. 

 

Za każdym razem zasada jest ta sama. Dziecko musi mieć czas na regenerację po intensywnym dniu, a rodzic chwilę spokoju, aby móc wesprzeć siebie i swoją pociechę.

 

Wysłuchaj mnie Mamo. Tylko tyle i aż tyle.

 

 

____________________________________

Spotkasz Magdalenę Juchniewicz na Instagramie, na którym wspiera osoby wysoko wrażliwe.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Mother-Life Balance to zdecydowanie mój plan na macierzyństwo po urodzeniu drugiego dziecka.

Sylwia Luks

The Mother Mag to mój ulubiony magazyn z którego czerpię wiele porad życiowych oraz wartościowych treści!

Leszek Kledzik

The Mother Mag logo