Change font size Change site colors contrast
Moda

Łączenie wzorów – sprawdzone sposoby

19 grudnia 2017 / Alina Katarzyna Awiżeń

Łączenie wzorów to sztuka na pograniczu piękna i kiczu.

Czasami drobny szczegół przesądza o tym, po której stronie tej cienkiej granicy się znajdziemy. Jako że nie jest to zadanie proste i oczywiste, satysfakcja z efektów zabawy z różnego rodzajami deseniami i zestawianie ich ze sobą może być porównywalna do gry w ruletkę czy bierki. Trochę zależy od wiedzy, trochę od szczęścia, trochę od...

Łączenie wzorów to sztuka na pograniczu piękna i kiczu. Czasami drobny szczegół przesądza o tym, po której stronie tej cienkiej granicy się znajdziemy.

Jako że nie jest to zadanie proste i oczywiste, satysfakcja z efektów zabawy z różnego rodzajami deseniami i zestawianie ich ze sobą może być porównywalna do gry w ruletkę czy bierki. Trochę zależy od wiedzy, trochę od szczęścia, trochę od tego, z kim grasz. Zdania na temat rezultatów tej tajemnej sztuki nierzadko są subiektywne i mocno podzielone, jednak jest kilka prostych zasad, które zawsze się sprawdzają i warto z nich skorzystać, jeśli lubisz zabawę modą i odrobinę szaleństwa.

Najprostsze i najmniej wymagające są połączenia tych samych wzorów w różnych odmianach. Zawsze pasować będą do siebie te same wzory w różnych wersjach. Może to być wzór wykorzystany jeden do jednego ze zmienioną jedynie kolorystyką, deseń z odwróconymi kolorami lub stopniowanie wielkości wzorów, czyli np. mniejsza kratka zestawiona z większą. W ostatnim przypadku warto pamiętać o ważnej zasadzie stylistycznej dotyczącej maskowania niedoskonałości. To co wolimy ukryć, warto schować za drobniejszym wzorem. Ludzki wzrok szybko się męczy patrząc na gęsto ułożone motywy, co dodatkowo optycznie pomniejsza. Większy wzór będzie pozwalał na zatrzymanie wzroku, dlatego lepiej stosować go tam, gdzie nie będzie nam to przeszkadzało lub gdzie chcielibyśmy przyciągnąć uwagę.

1 / 2 / 3

4 / 5

6 / 7

 

Motywy kwiatowe bezpiecznie jest łączyć z formami graficznymi.

Najlepiej, jeśli oba wzory występują w podobnej kolorystyce o tym samym natężeniu. Oznacza to, że jeśli jeden wzór występuje w odcieniach pastelowych, drugi również powinien pochodzić z tej palety kolorystycznej. Ostre barwy w jednym ze wzorów spowodują, że będzie on mocniej się wyróżniał i odstawał od drugiego, przez co nie stworzą jednej spójnej całości.

8 / 9

10 / 11

12 / 13

Moją ulubioną i wielokrotnie sprawdzoną zasadą jest fakt, że wzory geometryczne zawsze idealnie się ze sobą komponują.  

W tym wypadku obowiązują wszystkie wymienione wcześniej zasady dotyczące kolorów, należy jednak dodatkowo pamiętać, żeby łączone ze sobą wzory były równoważne co do swojej graficzności. Wzór o ostrych liniach z wzorem „rozmytym” dadzą niespójne połączenie i będą jakby z innej bajki.

14 / 15

16 / 17

18 / 19

Moda

Jesienny komfort bycia razem

10 listopada 2022 / The Mother Mag

Claire Dederer napisała, że ,,Życie rodzinne nie składa się z wielkich spraw.

Składa się z nie-wydarzeń: posiłków, kłótni, wspólnego czytania książek, piłki nożnej w ogródku, szykowania się do szkoły’’. Czyli składa się z tego wszystkiego, co tworzy komfort rodzinnego życia.

Wiesz, co to komfort bycia razem? Dla nas to rodzinny czas, gdy jesteśmy z najbardziej ulubionymi ludźmi na świecie, gdy nikt i nic nam nie przeszkadza, gdy nie przypomina o sobie żaden stres, a nad głową nie wisi żaden „ważny projekt do zrealizowania”.

To jest czas, gdy poznajemy się lepiej, gdy odkrywamy, jak bardziej jesteśmy inni niż miesiąc temu i jak duży mamy na siebie nawzajem wpływ. To budujący czas, gdy widzimy, jakie to szczęście, że mamy siebie. 

Czy Tobie też się wydaje, że obecny pęd życia, presja czasu, nadmiar obowiązków i próba pogodzenia planów wszystkich członków rodziny sprawia, że wspólny czas stał się rzadkości, wręcz luksusem? Często trzeba wielu wyrzeczeń, by być ze sobą tu i teraz, bez zapadania się w przeszłość i bez galopu w przyszłość. 

 

 

Gdy pytamy naszych dzieci, czym jest dla nich komfort, zgodnie odpowiadają, że wtedy, gdy metka w getrach nie gryzie i gdy jest wygodnie na podwórku.

 

My, dorośli, mamy w głowie chwile zatrzymania, ciepły koc, bezpieczny dom, spokojne rozmowy i brak pospiechu, a nasze dzieci ten komfort biorą bardzo, bardzo dosłownie. Komfort to wygoda, gdy kolega z bloku obok zabiera na rower, to uczucie, gdy można najeść się do syta placków z jabłkami i żadna gumka nie ciśnie w brzuszek. Komfort jest też wtedy, gdy nie jest zimno w nóżki i gdy mama nie każe się przebierać w ubrania „po domu”, gdy wraca się ze szkoły. 

Widzisz, komfort bycia razem jest taki prosty, taki codzienny i niezbyt skomplikowany. Taki… rodzinny. Bo, jak mówi Maxime Chattam, ,,Rodzina to silnik umożliwiający podbój świata, a zarazem bunkier, w którym można się schronić.” Chrońmy się więc wszyscy razem, ze swoimi najbliższymi, w ciepłym i pachnącym ciastem domu. Szczególnie gdy za oknem jesień, gdy dzień staje się krótszy i potrzebujemy, by było nam po prostu ciepło, tak dosłownie, i tak na duszy.  

Ciepły dom to Twoja zasługa. Ale, gdy chodzi o „ciepło w nóżki”, niezastąpiona będzie marka Volcano, która jest już oficjalnie firmą bardzo rodzinną, gdyż szyje ubrania nie tylko dla mamy i taty, ale także dla najmłodszych. 

Widzisz te zdjęcia? Życzymy sobie właśnie takie jesieni, pełnej słońca, spacerowej. A Tobie życzymy dużo ciepła, dziecięcego śmiechu, niedzielnych wypraw do lasu i czasu, który nie pędzi, a spokojnie sobie mija. 

 

 

Potrzebujecie podpowiedzi, co pomaga poczuć się komfortowo? Przetestujcie nasze zestawy! 

Agata wybrała wygodny i kobiecy zestaw – koszulową sukienkę i sweter oraz jeansowy set z ciepłym bezrękawnikiem. Michał zdecydował się na zestawienie jeansów, koszuli w kratę i rozpinanej bluzy, a wieczorem na bluzę i pikowaną, lekką kurtkę. Dzieci, Mila i Wit, zdecydowanie postawili na wygodę. Dziewczynka wybrała różowe dresy z połyskującymi elementami oraz dresową sukienkę i żółtą kurtkę, a Wit dresowe spodnie, bluzy z kapturem i pikowaną zieloną kurtkę, podobną do tej, którą wybrał tata.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Mother-Life Balance to zdecydowanie mój plan na macierzyństwo po urodzeniu drugiego dziecka.

Sylwia Luks

The Mother Mag to mój ulubiony magazyn z którego czerpię wiele porad życiowych oraz wartościowych treści!

Leszek Kledzik

The Mother Mag logo