ZA DARMO
Change font size Change site colors contrast
Pytania do psychologa

Moja 7-letnia córka nie potrafi przeciwstawić się innym dzieciom!

26 czerwca 2020 / Marcelina Macyra

Zauważyłam, że moja 7-letnia córka nie potrafi przeciwstawić się innym dzieciom, a one to wykorzystują, na przykład podczas zabawy - propozycje moje córki nie są brane pod uwagę.

Jak mogę zwiększyć jej pewność siebie, by umiała zawalczyć o swoje?

Psycholog odpowiada:

 

Relacje rówieśnicze wpływają na rozwój psychospołeczny dziecka. Dzięki nim dziecko zdobywa wiedzę o świecie, uczy się pełnienia ról grupowych oraz zaspokaja potrzeby emocjonalne: aktywności, akceptacji, przynależności.

To ważne, że przygląda się Pani funkcjonowaniu córki i chce ją wspierać. Warto pamiętać, że czasami coś, co z perspektywy dorosłego wydaje się wykorzystywaniem, nieumiejętnością przeciwstawienia się, w dziecięcym świecie może być szeregiem naturalnych procesów.

Dzieci w różnym tempie zdobywają umiejętności społeczne, uczą się od siebie nawzajem. Dlatego ważne jest poznanie perspektywy Pani córki. Można zapytać ją, kto i dlaczego najczęściej jest autorem zabaw, czy ona kiedyś też wymyśliła zabawę, w którą wszyscy się bawili, czy jest jej smutno, że jej propozycje nie są brane pod uwagę.

Naturalnym placem do ćwiczeń społecznych jest dom rodzinny. To właśnie w kontakcie z rodzicami dziecko po raz pierwszy uczy się swojej autonomii, wyrażania własnego zdania, wypracowywania rozwiązań, w których uwzględniane są różne potrzeby członków rodziny. Warto zwrócić uwagę, czy przypadkiem Państwo jako rodzice nie narzucacie córce swojego zdania podczas wspólnej zabawy czy w sytuacjach codziennych, czy wysłuchujecie tego, co ma do powiedzenia i traktujecie jako ważne. Warto samemu tworzyć sytuacje, w których córka może decydować i wyrażać swoje zdanie. Wszystko to wzmocni zdolność komunikacji i współpracy, które przydadzą się nie tylko w relacjach z rówieśnikami, ale również w dorosłym życiu.

Pytania do psychologa

Urodziłam trzecie dziecko. Starszaki są niezadowolone. Przecież się nie rozdwoję!

22 lipca 2020 / Marcelina Macyra

Miesiąc temu urodziło mi się trzecie dziecko.

Starszaki - syn i córka - na początku szczęśliwi, teraz dość agresywnie pokazują swoje niezadowolenie. Na porządku dziennym są histerie, bunty, nieposłuszeństwo i zwracanie na siebie uwagi - niestety nie mogę się rozdwoić. Rozumiem, że sytuacja w domu się zmieniła i trudno przywyknąć dzieciakom do zmian, ale choć robię, co mogę, nie zostawię płaczącego niemowlaka, tylko dlatego, że starsza córka chce, żebym jej poczytała książkę dokładnie wtedy, kiedy ona chce. Jak z tego wybrnąć?

Psycholog odpowiada:

 

Pojawienie się kolejnego członka w rodzinie istotnie reorganizuje jej dotychczasowe życie. Dzieci, początkowo zadowolone i podekscytowane pojawieniem się rodzeństwa, z każdym dniem coraz bardziej uświadamiają sobie realność i nieodwracalność zmian, które sprowadziło na nich maleństwo. W tym czasie zaczynają przeżywać bardzo trudne emocje – złość, zazdrość, frustrację, strach o swoją pozycję, których nie potrafią wyrazić słowami. Zamiast tego krzyczą, tupią, płaczą, ciągną mamę za rękę, jęczą nad głową czy próbują odsunąć niemowlę.

Taka sytuacja jest również trudna dla mamy, która, mimo że stara się jak może, nie jest w stanie odpowiadać na potrzeby dzieci w takim stopniu i tempie jak dotychczas. W przeżyciu mamy również mogą pojawić się trudne uczucia – frustracja, złość, bezsilność, poczucie winy, że nie jest się wystarczająco dobrą mamą.

To normalne…

Droga Mamo, nie obawiaj się i nie obwiniaj za te trudne uczucia swoich dzieci. Daj sobie i im prawo do ich przeżywania, jednocześnie pokazując i ucząc, że są inne sposoby na okazanie niezadowolenia. W chwilach spokoju rozmawiaj z dziećmi o ich zachowaniu, nazywaj emocje, pokaż, że je rozumiesz, podpowiedz, jak inaczej wyrazić niezadowolenie. Pokazuj, że nawet jeśli chwilowo muszą poczekać, to Ty lub tata przyjdziecie i zrobicie to, co obiecaliście. Organizuj i wykorzystuj wolne od niemowlaka chwile, by pobyć tylko ze starszymi dziećmi – razem i z każdym osobno. Poczucie bezpieczeństwa, miłość i czas pozwolą oswoić i załagodzić trudne emocje.

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

Log in as an administrator and view the Instagram Feed settings page for more details.

Mother-Life Balance to zdecydowanie mój plan na macierzyństwo po urodzeniu drugiego dziecka.

Sylwia Luks

The Mother Mag to mój ulubiony magazyn z którego czerpię wiele porad życiowych oraz wartościowych treści!

Leszek Kledzik

The Mother Mag logo