Change font size Change site colors contrast
Pytania do psychologa

Moja 7-letnia córka nie potrafi przeciwstawić się innym dzieciom!

26 czerwca 2020 / Marcelina Macyra

Zauważyłam, że moja 7-letnia córka nie potrafi przeciwstawić się innym dzieciom, a one to wykorzystują, na przykład podczas zabawy - propozycje moje córki nie są brane pod uwagę.

Jak mogę zwiększyć jej pewność siebie, by umiała zawalczyć o swoje?

Psycholog odpowiada:

 

Relacje rówieśnicze wpływają na rozwój psychospołeczny dziecka. Dzięki nim dziecko zdobywa wiedzę o świecie, uczy się pełnienia ról grupowych oraz zaspokaja potrzeby emocjonalne: aktywności, akceptacji, przynależności.

To ważne, że przygląda się Pani funkcjonowaniu córki i chce ją wspierać. Warto pamiętać, że czasami coś, co z perspektywy dorosłego wydaje się wykorzystywaniem, nieumiejętnością przeciwstawienia się, w dziecięcym świecie może być szeregiem naturalnych procesów.

Dzieci w różnym tempie zdobywają umiejętności społeczne, uczą się od siebie nawzajem. Dlatego ważne jest poznanie perspektywy Pani córki. Można zapytać ją, kto i dlaczego najczęściej jest autorem zabaw, czy ona kiedyś też wymyśliła zabawę, w którą wszyscy się bawili, czy jest jej smutno, że jej propozycje nie są brane pod uwagę.

Naturalnym placem do ćwiczeń społecznych jest dom rodzinny. To właśnie w kontakcie z rodzicami dziecko po raz pierwszy uczy się swojej autonomii, wyrażania własnego zdania, wypracowywania rozwiązań, w których uwzględniane są różne potrzeby członków rodziny. Warto zwrócić uwagę, czy przypadkiem Państwo jako rodzice nie narzucacie córce swojego zdania podczas wspólnej zabawy czy w sytuacjach codziennych, czy wysłuchujecie tego, co ma do powiedzenia i traktujecie jako ważne. Warto samemu tworzyć sytuacje, w których córka może decydować i wyrażać swoje zdanie. Wszystko to wzmocni zdolność komunikacji i współpracy, które przydadzą się nie tylko w relacjach z rówieśnikami, ale również w dorosłym życiu.

Pytania do psychologa

Mój 3-letni syn moczy się w nocy!

7 lipca 2020 / Marcelina Macyra

Mam 3-letniego syna, Kajtka.

W tym roku poszedł do przedszkola. Niby wszystko jest dobrze, ale przedszkolanka mówi, że słabo je, nie ma apetytu, a w nocy często się moczy. Na co dzień jest wesołym chłopcem i nie skarży się na inne dzieci, jest radosny, chętnie się bawi. Czy jest czym się niepokoić?

Psycholog odpowiada:

 

Pójście do przedszkola to wielka zmiana w życiu dziecka i wiąże się z przeżywaniem strachu, z koniecznością odnajdywania się w nowych sytuacjach związanych z byciem w grupie z rówieśnikami.

Rodzice również przeżywają rozstanie z dziećmi, a one doskonale wyczuwają napięcie i zdenerwowanie rodzica, które potęguje u nich uczucie niepewności. Warto przyjrzeć się swoim emocjom i czy pod uśmiechniętą maską dzielnego dorosłego nie kryje się nadmiernie zatroskany rodzic lub wspomnienie własnych nieprzyjemnych doświadczeń przedszkolnych. Czasami wystarczy porozmawiać z kimś bliskim, by napięcie zniknęło. Czasami warto samemu udać się do psychologa.

Być może Kajtek potrzebuje więcej czasu, by dobrze poczuć się w przedszkolu. Rozmawiaj z synkiem – pytaj, czym się bawił, co mu się najbardziej podobało. Pokazuj przedszkole jako ciekawe miejsce pełne przygód, do którego chętnie przychodzą dzieci.

Zwróć uwagę w codziennych sytuacjach, czy Kajtek potrafi i czy ma odwagę zgłaszać mało znanym osobom za pomocą słów swoje potrzeby. Komunikat wyrażony minką lub zachowaniem, który dla Ciebie jest czytelny, przez innych może być niezauważony lub źle zrozumiany.

I zmniejszony apetyt, i wtórne moczenie mogą być informacjami o przeżywanym napięciu emocjonalnym. Ważne jest, by ani w domu, ani w przedszkolu Kajtka nie karcić, nie zawstydzać, nie żartować z niego. Moczenie nocne nie jest jego winą i bardzo często zdarza się dzieciom w jego wieku.

Jeżeli objawy wkrótce nie ustąpią, zachęcam do skontaktowania się ze specjalistą.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

Mother-Life Balance to zdecydowanie mój plan na macierzyństwo po urodzeniu drugiego dziecka.

Sylwia Luks

The Mother Mag to mój ulubiony magazyn z którego czerpię wiele porad życiowych oraz wartościowych treści!

Leszek Kledzik

The Mother Mag logo