Change font size Change site colors contrast
Pytania do psychologa

Postanowiliśmy z mężem się rozwieść. Nasze córki bardzo źle na to zareagowały…

11 czerwca 2020 / Marcelina Macyra

Postanowiliśmy z mężem się rozwieść.

Nie kłócimy się, rozmawiamy z naszymi córkami - 7 i 11 lat - mimo to ciężko nam do nich dotrzeć. Nie słuchają nas, są oschłe, obrażone. Starsza mówi, że możemy ją w takim razie oddać do domu dziecka. Czy wystarczy cierpliwość, czy to już pora na wizytę u psychologa?

Psycholog odpowiada:

 

Sytuacja rozwodu rodziców jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej stresujących sytuacji w życiu dzieci. Rozwód oznacza zniszczenie ich bezpiecznego świata, utratę domu, który znały do tej pory.

To, że rozmawiacie z córkami jest bezcenne. W miarę możliwości starajcie się rozmawiać z nimi we dwoje. Nim coś powiecie, ustalcie to między sobą, by minimalizować nieporozumienia i napięcia związane z odnajdywaniem się Was wszystkich w nowej sytuacji. To ważne, żeby dzieciom wyjaśnić, z jakich powodów nie możecie być dłużej razem jako mąż i żona (przestaliście się lubić, dużo się kłóciliście, sprawialiście sobie przykrość, chcecie zupełnie innych rzeczy i niestety mimo prób nie udało się Wam pogodzić różnych potrzeb) i że niestety tak się czasami dzieje w świecie dorosłych. Jednocześnie należy podkreślać, że dalej jesteście rodzicami dziewczynek, że oboje dalej chcecie dla nich jak najlepiej i że w tej trudnej sytuacji mogą na Was liczyć. Opowiedzcie córkom, jak teraz będzie wyglądało ich życie z rodzicami mieszkającymi oddzielnie. Nie obawiajcie się nazywać trudnych emocji. Mówcie wprost o strachu, rozczarowaniu, złości, krzywdzie, nieszczęściu – to tylko niektóre z uczuć, które towarzyszą Waszym dzieciom.

Mimo Waszych największych starań, może okazać się, że dziewczynki nie mogą jednocześnie złościć się na Was i przyjmować od Was pocieszenia. Wtedy warto udać się do psychologa, który pomoże Wam wszystkim przejść przez trudny czas.

Pytania do psychologa

Urodziłam trzecie dziecko. Starszaki są niezadowolone. Przecież się nie rozdwoję!

22 lipca 2020 / Marcelina Macyra

Miesiąc temu urodziło mi się trzecie dziecko.

Starszaki - syn i córka - na początku szczęśliwi, teraz dość agresywnie pokazują swoje niezadowolenie. Na porządku dziennym są histerie, bunty, nieposłuszeństwo i zwracanie na siebie uwagi - niestety nie mogę się rozdwoić. Rozumiem, że sytuacja w domu się zmieniła i trudno przywyknąć dzieciakom do zmian, ale choć robię, co mogę, nie zostawię płaczącego niemowlaka, tylko dlatego, że starsza córka chce, żebym jej poczytała książkę dokładnie wtedy, kiedy ona chce. Jak z tego wybrnąć?

Psycholog odpowiada:

 

Pojawienie się kolejnego członka w rodzinie istotnie reorganizuje jej dotychczasowe życie. Dzieci, początkowo zadowolone i podekscytowane pojawieniem się rodzeństwa, z każdym dniem coraz bardziej uświadamiają sobie realność i nieodwracalność zmian, które sprowadziło na nich maleństwo. W tym czasie zaczynają przeżywać bardzo trudne emocje – złość, zazdrość, frustrację, strach o swoją pozycję, których nie potrafią wyrazić słowami. Zamiast tego krzyczą, tupią, płaczą, ciągną mamę za rękę, jęczą nad głową czy próbują odsunąć niemowlę.

Taka sytuacja jest również trudna dla mamy, która, mimo że stara się jak może, nie jest w stanie odpowiadać na potrzeby dzieci w takim stopniu i tempie jak dotychczas. W przeżyciu mamy również mogą pojawić się trudne uczucia – frustracja, złość, bezsilność, poczucie winy, że nie jest się wystarczająco dobrą mamą.

To normalne…

Droga Mamo, nie obawiaj się i nie obwiniaj za te trudne uczucia swoich dzieci. Daj sobie i im prawo do ich przeżywania, jednocześnie pokazując i ucząc, że są inne sposoby na okazanie niezadowolenia. W chwilach spokoju rozmawiaj z dziećmi o ich zachowaniu, nazywaj emocje, pokaż, że je rozumiesz, podpowiedz, jak inaczej wyrazić niezadowolenie. Pokazuj, że nawet jeśli chwilowo muszą poczekać, to Ty lub tata przyjdziecie i zrobicie to, co obiecaliście. Organizuj i wykorzystuj wolne od niemowlaka chwile, by pobyć tylko ze starszymi dziećmi – razem i z każdym osobno. Poczucie bezpieczeństwa, miłość i czas pozwolą oswoić i załagodzić trudne emocje.

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Mother-Life Balance to zdecydowanie mój plan na macierzyństwo po urodzeniu drugiego dziecka.

Sylwia Luks

The Mother Mag to mój ulubiony magazyn z którego czerpię wiele porad życiowych oraz wartościowych treści!

Leszek Kledzik

The Mother Mag logo