Change font size Change site colors contrast
Ciało

Oliwa z oliwek i sok z cytryny, czyli naturalny detoks

16 sierpnia 2017 / Monika Pryśko

Detoks to jedno z bardziej modnych haseł ostatnich lat.

Jak przeprowadzić detoks całego organizmu, by był skuteczny? Czujemy, że potrzebujemy oczyszczenia, chcemy, by nasz organizm odpoczął od chemii, konserwantów, barwników i wszystkiego, co obciąża naszą wątrobę. Marzymy o gładkiej cerze, mocnych paznokciach i lśniących włosach, a przede wszystkim o lepszym samopoczuciu. No i oczywiście chcemy wstawać rano z energią i zamiast czterech kaw...

Detoks to jedno z bardziej modnych haseł ostatnich lat. Jak przeprowadzić detoks całego organizmu, by był skuteczny?

Czujemy, że potrzebujemy oczyszczenia, chcemy, by nasz organizm odpoczął od chemii, konserwantów, barwników i wszystkiego, co obciąża naszą wątrobę. Marzymy o gładkiej cerze, mocnych paznokciach i lśniących włosach, a przede wszystkim o lepszym samopoczuciu. No i oczywiście chcemy wstawać rano z energią i zamiast czterech kaw pić tylko dwie.

Oliwa z oliwek i cytryna. Wiesz, co to połączenie może zdziałać? Szukamy wciąż sposobów na skuteczne oczyszczenie organizmu, zapominając o tym, że często proste sposoby są najlepsze.

Zanim dowiesz się, jak na wątrobę wpływa oliwa z oliwek w połączeniu ze świeżym sokiem z cytryny, kilka słów o niej. To jeden z największych ludzkich organów, a jego rolą jest między innymi zamiana pożywienia w składniki odżywcze i, co bardzo ważne, usuwanie lub hamowanie działania szkodliwych substancji, jak np. alkohol czy trujące związki, filtrowanie krwi, usprawnienie przemiany materii, produkcja oraz regulacja pracy hormonów. Teraz już wiesz, dlaczego warto zadbać o wątrobę, przymierzając się do oczyszczenia organizmu?  

Oliwa zawiera tłuszcze mononienasycone, które redukują poziom cholesterolu (zarówno tego złego, jak i dobrego), jest także źródłem kwasów omega-3 i omega-6 oraz kwasu oleinowego. Spożywając oliwę z oliwek codziennie możemy nie tylko oczyścić organizm, ale też wzmocnić układ krwionośny oraz układ krążenia, gdyż oliwa zawiera przeciwutleniacze, np. tokoferole, które korzystnie wpływają na pracę serca.  Cytryna natomiast to źródło witaminy C i B, ale także protein, fosforu i potasu, który jest polecany osobom cierpiącym na nadciśnienie. Ma też działanie przeciwbakteryjne.

Jak wykonać detoks z użyciem oliwy z oliwek i cytryny?

Wyciśnij sok z połowy cytryny i dodaj podobną ilość dobrej jakości oliwy z oliwek. wymieszaj i wypij na czczo, powtarzając proces przez kilka dni, aż poczujesz się lżej i zdrowiej.  

 

Ciało

WYSŁUCHAJ MNIE MAMO. O wrażliwości, która powinna być wysłuchana.

22 października 2022 / Magdalena Juchniewicz

W przypadku wysoko wrażliwego rodzica główną motywacją jest miłość do dziecka.

A w przypadku wysoko wrażliwego dziecka główną motywacją jest być zauważonym i wysłuchanym przez rodzica.

Bycie rodzicem dziecka wysoko wrażliwego nie jest łatwe. To historia okupiona łzami,  napadami histerii, często niezrozumieniem ze strony ogółu. To doświadczenie, w którym każdego dnia mierzymy się ze światem, który nas nie rozumie. Nie chce zrozumieć, bo przecież badania podają, że nas wrażliwych jest ok. 20-30%, a pozostała część to nie-WWO. 

 

To życie z dzieckiem, które potrzebuje zrozumienia, utulenia, ciepła i dużo więcej miłości ze względu na swój nadreaktywny układ nerwowy, a także ze względu na swoją wyjątkowość bycia i życia. To, co szkodzi dziecku wysoko wrażliwemu, to wieczne negowanie i oczekiwanie, że się dostosuje do ogółu.

 

Dziecko wysoko wrażliwe to emocje, często świat, do którego trudno jest dotrzeć. To świat, w którym uczucia są delikatne niczym piórko, a słowa potrafią ranić do żywego i zostawić blizny na lata.

 

I nie chodzi tu o to, aby ze strachu nie rozmawiać i niczego z wrażliwym dzieckiem nie robić. Chodzi o to, by zauważać potrzeby i je szanować. Spróbować dostrzec to, czego inni nie widzą i nie oceniać.

 

Nie oczekiwać wiecznego uśmiechu, kiedy nie mamy na to ochoty.

Nie oczekiwać nienaturalnej radości, kiedy wybieramy spokój.

Nie oczekiwać bycia grzecznym i ułożonym, kiedy nas coś boli i uwiera.

 

Bo życie wysoko wrażliwego dziecka w przestrzeni pełnej bodźców, dystraktorów, hałasu, świateł i pełnym ludzi to istny emocjonalny rollercoaster. I nie ma to nic wspólnego z przyjemnością, nawet jak się jest rodzicem ekstrawertycznego wrażliwca. 

 

Za każdym razem zasada jest ta sama. Dziecko musi mieć czas na regenerację po intensywnym dniu, a rodzic chwilę spokoju, aby móc wesprzeć siebie i swoją pociechę.

 

Wysłuchaj mnie Mamo. Tylko tyle i aż tyle.

 

 

____________________________________

Spotkasz Magdalenę Juchniewicz na Instagramie, na którym wspiera osoby wysoko wrażliwe.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Mother-Life Balance to zdecydowanie mój plan na macierzyństwo po urodzeniu drugiego dziecka.

Sylwia Luks

The Mother Mag to mój ulubiony magazyn z którego czerpię wiele porad życiowych oraz wartościowych treści!

Leszek Kledzik

The Mother Mag logo