Change font size Change site colors contrast
Wnętrza

Mieszkanie w kamienicy na warszawskiej Pradze

25 stycznia 2020 / Małgorzata Seta

Małgorzata, która odnowiła mieszkanie w kamienicy na warszawskiej Pradze, kupiła wymarzone 68 m 2 za życiowe oszczędności plus kredyt, wiadomo.

W zabytku, na ostatnim piętrze, bez windy, bez pieniędzy na remont i wykończenie, bez samochodu.

Za to z entuzjazmem, dwoma pięknie kutymi balkonami i nieziemskim widokiem. No Paryż, myślała. Remont przecież ogarnę.
A ogarnięcia wymagało wszystko. Tynki, instalacje i większość okien nadawały się do wymiany. Parkiet i ślusarska drzwiowa do renowacji. Chciała uratować w tej ruinie, co tylko było można. W końcu to zabytek. I zanim uzyskała wszystkie możliwe pozwolenia na remont, prawie sama stała się zabytkiem, żartowała.

 

Baza mieszkania to gra kontrastów czerni i bieli. Akcenty kolorystyczne pojawiają się sporadycznie – tu w formie soczystej limonki i butelkowej zieleni siedzisk. Stolik z ceramicznym blatem jest z Allegro, a patyczak z białym blatem to pamiątka z wyjazdu integracyjnego – Pani z wypożyczalni kajaków z chęcią się go pozbyła. Odnowiony służy i znowu cieszy oko.

Rozkładany, przedwojenny stół został przywieziony z Łodzi. Doliczając koszty transportu i tak był najtańszy w sieci.

 

Ale prawdziwą szkołę pokory i kombinowania miała dopiero przed sobą. Bo nikt jej nie powiedział, że jak skuje wszystkie tynki i wyniesie z czwartego piętra te 14 ton gruzu, to żadna firma jej nowych tynków nie zrobi. Bo mieszkanie w kamienicy jest bez windy, bo wąsko, bo żadnej maszyny się tą klatką schodową nie wniesie, bo nam się nie opłaca, bo Pani zwariowała. Nikt też nie powiedział, że jak się wybierze najtańszą ofertę na renowację okien, to te okna potem znikają razem z kluczami i zaliczką, a abonent „Robert Renowacja” jest czasowo niedostępny. A czasowo jest właśnie połowa listopada. Ostatecznie tynki zrobił jej Pan Janek, lat 65, pamiętający jeszcze metodę tradycyjną, czyli ręczną. A okna znalazły się dwa miesiące później, gdzieś pod Warszawą, w opuszczonym magazynie. Abonent Robert się nie znalazł.
Potem poszło z górki. Styl eklektyczny wybrał się sam, bo fundusze były prawie zerowe. Trzeba było mądrze ożenić IKEA z Allegro, olx z wyprzedażą i śmietnikiem. Mądrze, czyli bardziej swojski vouge niż kolorowe jarmarki.

 

Fotel z lat ’70 (proj. Henryk Lis) to śmietnikowa zdobycz, którą przyjaciółka Małgorzaty obiła welurową, butelkową zielenią.

Kuchnia to kombinacja mebli z IKEA i autorskich rozwiązań właścicielki. Czarna wyspa skrywa w sobie ikeowskie szafki. Duży blat marmurowy był zdecydowanie najdroższą imprezą tego remontu, ale to bardzo udana impreza była! 😉 


Remont w pojedynkę i bez auta średnio rokował na szybki finisz. Barter z kumplem po Budownictwie okazał się świetnym rozwiązaniem. Ja Tobie projekt trzech łazienek dla Twoich rodziców (akurat postawili dom), Ty mi ogarniasz ten remontowy chaos. Czyli jesteś dostawcą, szoferem, terapeutą, wkrętem i śrubokrętem. Potem były miesiące czyszczenia cegieł, płacz nad miską ustępową (kto wybierał ten wie) i szukanie mebli estetycznych, acz tanich. Małgorzata pamięta z tego okresu tyle, że najlepsze maseczki na pył to te z Castoramy i że okulary remontowe nie uwzględniają noszenia okularów korekcyjnych.

Mozaika na ścianach łazienki pojawia się tylko tam, gdzie to naprawdę konieczne – w okolicy wanny i umywalki. Lampki łazienkowe zrobione są z drewnianych klocków siostrzeńców kolegi z Budownictwa (do dzisiaj nie wiedzą 😉).


Wprowadziła się rok później, pierwszego listopada, z kumplem po Budownictwie. Bo z tego barteru wyszło sporo ciekawych historii do opowiadania, całkiem fajne mieszkanie z kamienicy i wspaniała Córka.

 

 Sypialnia to minimalistyczne zestawienie niezbędnych do życia mebli, uatrakcyjnione prostym zabiegiem na ścianie – morską lamperią.

Komoda to klasyk IKEA. Wymienione zostały tylko uchwyty – zrobione z lumpeksowego paska (trzy złote, zero groszy) i złotych wkrętów. 

Autorka i projektantka: Małgorzata Seta
Autorzy zdjęć: Alicja Kozak i Przemysław Kuciński

Inspiracje

Jak urządzić przepiękny i bajkowy pokój dziecka?

6 lipca 2023 / The Mother Mag

Znani i cenieni architekci zdradzają sekrety najpiękniejszych aranżacji!

Darmowy e-book do pobrania a w nim 35 stron rad, trendów i przydatnych linków.

„Bałagan w pokoju dziecka zwykle oznacza,że odbywała się w nim świetna zabawa. Śmiem twierdzić, że bałagan to nieodłączny element każdej dobrej zabawy! Biorąc jednak pod uwagę, że dziecięcy pokój najczęściej jest nie tylko miejscem zabawy, ale również miejscem wyciszenia, wieczornego czytania książeczek, przytulasków, a w starszym wieku również nauki – warto pomyśleć o rozwiązaniach, które ułatwią dziecku proces przywracania porządku.

Powtarzam: dziecku! Bo nie sztuką jest posprzątać za dziecko, sztuką i wsparciem w samodzielności oraz wyrobieniu dobrych nawyków jest wspomóc dziecko w samodzielnym porządkowaniu pokojupo zakończonej zabawie” 

Powyższy fragment tekstu to wspaniała kooperacja Dekornik.com  wraz z gwiazdami TV i Internetu, architektkami i pasjonatkami wnętrz, które wspólnie przygotowały poradnik w formie E-booka pt. „SuperKsięga trików do pokoików”. To  aż 35 stron porad, które pomogą urządzić stylowe, a zarazem funkcjonalne miejsce dla dziecka – bez względu na metraż. Uniwersalne porady, tipy, które każdy architekt i rodzic powinien znać!

5 superkobiet, które ubóstwiamy. Projektantki, architektki, pasjonatki wnętrz, gwiazdy TV i internetu. A także mamy. 

Aleksandra Ziarek — Prowadząca program „Nowy Aranż z Olą Ziarek” w Telewizji WP. Opowie o tym jak wkomponować najnowszy trend Wabi Sabi w przestrzeń dziecka.

Anna Kuk Dutka — Architekt i projektantka mebli, założycielka utytułowanego Anchal Studio, projektantka mazurskiego domu Anny Dereszowskiej, zdradza 5 złotych zasad architekta w kwestii urządzania przestrzeni dla dziecka.

Katarzyna Jaroszyńska — „Odpicowane wnętrze” w DD TVN. Prowadziła program „Nieoczywiste miejsca” na antenie TVN, zdradziła swoje najlepsze triki na to, jak uporządkować „rzeczy niewyrzucalne” oraz opowiada o pomysłach na aranżację ściany.

Magdalena Motrenko Założycielka bardzo popularnego kanału na YouTube „Wnętrza Zewnętrza” – Oczami dziecka, a zarazem uwzględniając panujące trendy, pomaga urządzić funkcjonalne wnętrze dla najmłodszych.

Agnieszka Witkowska — Organizatorka przestrzeni. Autorka książki „Sprzątanie Bez Magii” oraz planera porządkowego „Wszystko w Porządku”. Współpracowała m.in. z Małgorzatą Rozenek i Anną Lewandowską, zdradza sposoby na zachowanie porządku w przestrzeni dziecka!

Poprosiliśmy je o podzielenie się z Wami najfajniejszymi i najbardziej przydatnymi poradami, trikami i wiedzą o urządzaniu i dekorowaniu pokoików dziecięcych. Zebraliśmy tym sposobem ponad 35 stron rad, trendów i przydatnych linków, które na pewno ułatwią zaplanowanie nad dziecięcą przestrzenią. 

Dodatkowo dla wszystkich, którzy ściągną e-booka, w środku czekają bonusy!

Pobierz swoją SuperKsięgę trików do pokoików TUTAJ

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Mother-Life Balance to zdecydowanie mój plan na macierzyństwo po urodzeniu drugiego dziecka.

Sylwia Luks

The Mother Mag to mój ulubiony magazyn z którego czerpię wiele porad życiowych oraz wartościowych treści!

Leszek Kledzik

The Mother Mag logo