MAGazynówka #10

Dzień dobry w poniedziałek!

Myślałyśmy, że już nadeszła wiosna, ale wiejące pod koniec tygodnia wiatry skutecznie przypomniały nam, że wciąż mamy marzec. Polecamy Państwu kolejną MAGazynówkę, która będzie jak ciepły szal w kratę i kubek pysznej herbaty earl grey – zestaw obowiązkowy na marcowy poniedziałkowy poranek.

Życzymy miłej i niespiesznej lektury.

3 marca, czyli w ubiegłą niedzielę w Mediolanie, odbył się niezwykły marsz – Body Positive Catwalk.

O całym wydarzeniu, w którym wzięły udział również cztery Polki, w naszych rodzimych mediach zrobiło się głośno pod koniec mijającego tygodnia. Ponad 100 kobiet ubranych jedynie w bieliznę przeszło ulicami Mediolanu podczas odbywającego się we Włoszech tygodnia mody. Dziewczyny, które wzięły udział w marszu, przyleciały do Mediolanu za własne pieniądze. Projekt Body Positive Catwalk zainicjowała trzy lata temu Laura Brioschi – modelka o pełniejszych kształtach. Podczas pierwszego spotkania dziewczyn było zaledwie 25, a w tym roku już ponad 100. Są wśród nich modelki plus size, młode kobiety noszące różne rozmiary od xxs do xxl, dziewczyny zmagające się z różnymi problemami związanymi ze zdrowiem i fizycznością. Przyjechały do Włoch z Niemiec, Hiszpanii, Anglii, czy Holandii. Laura Brioschi planuje zorganizować podobny pokaz w Rzymie, a Polka Zuzanna Zakrzewska – wizażystka i modelka plus size, która wzięła udział w wydarzeniu, poważnie zastanawia się nad przeprowadzeniem podobnego eventu w Polsce. Proszę Państwa jak my lubimy takie inicjatywy! Nasze ciało jest naszą świątynią, jest piękne ze wszystkimi śladami życiowych doświadczeń tych cudownych i tych strasznych. Body Positive to coś, co do nas przemawia zawsze!

W środę 6 marca zmarła w wieku 20 lat Lotte van der Zee – Miss Teen Universe z 2017 roku.

Młoda kobieta pracowała jako modelka, aktywnie udzielała się w mediach społecznościowych. Była nie tylko piękna, roztaczała wokół siebie wyjątkowy urok – szczupła, zadbana blondynka o zniewalającym uśmiechu. Podczas pobytu w austriackich Alpach z rodziną zmarła na skutek zatrzymania akcji serca. Nie chorowała i – jak ustalili dziennikarze – nie przyjmowała żadnych leków, w czasie wyjazdu była aktywna. Rodzice przekazali wiadomość o śmierci Lotte na Instagramie. Komentujący wiadomość w polskich serwisach spekulują, czy problemy z krążeniem spowodowały leki antykoncepcyjne, które mogą również być przyczyną zakrzepicy, czy diety, które zapewne stosowała Lotte van der Zee, aby sprostać rygorystycznym kanonom współczesnej mody? Do rodziny van der Zee płyną wyrazy współczucia z całego świata.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku gwiazdy polskiego show biznesu – Weroniki Rosati.

W wywiadzie dla magazynu „Wysokie Obcasy”, który przeprowadziła profesor Magdalena Środa, aktorka wyznała, że odeszła od partnera, ponieważ stosował wobec niej przemoc. Rosati opowiedziała o biciu, którego doświadczała również w ciąży oraz o psychicznym i ekonomicznym znęcaniu się. Policja wszczęła już postępowanie wobec Roberta Śmigielskiego byłego partnera aktorki i ojca jej dziecka. Uczucia opinii publicznej wobec Weroniki Rosati są jednak mocno chłodne. Kobieta nie może liczyć na społeczne poparcie, spotyka się z wyrazami potępienia i złośliwymi komentarzami. Przyczyn tego zjawiska można szukać w jej przeszłości i zawodzie – jest ładną i atrakcyjną aktorką, która bardzo często zmieniała partnerów. Co więcej, zawód aktora cieszy się umiarkowanym społecznym szacunkiem szczególnie, gdy wykonuje go kobieta.

Temat przemocy wciąż jest w Polsce zamiatany pod dywan, pod wiele domowych dywanów.

Pokrzywdzone boją się głośno mówić o swoich problemach, zgłaszać spraw na policję i walczyć ze swoimi prześladowcami, którymi najczęściej są partnerzy, ojcowie, czy bracia. Czasami dramat trwa kilkanaście lat – tak jak miało to miejsce w przypadku Karoliny Piaseckiej, nad którą znęcał się mąż. Dopiero udostępnienie nagrania z zapisem przemocy opinii publicznej pozwoliło kobiecie uwolnić się od oprawcy.

Czytaliście, a raczej oglądaliście kiedykolwiek ,,Twój Weekend’’?

To polski miesięcznik erotyczny wydawany od czerwca 1992 roku. W grudniu 2018 roku tytuł został wystawiony na sprzedaż. Nowi właściciele postanowili wydać ostatni numer tego magazynu, a potem go zamknąć. Chcieli ,,pokazać, że nikt więcej nie powinien czerpać wiedzy o kobietach, partnerstwie, seksie i relacjach tylko z takich magazynów”. Ostatnie wydanie ukazało się 8 marca z okazji Dnia Kobiet i zostało zapowiedziane jako ,,48 stron bez seksizmu’’.

Na koniec MAGazynówki chcemy Państwu przypomnieć o wnikliwym przeczytaniu wygenerowanego formularza PIT dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów.

W tym roku po raz pierwszy możemy rozliczać się poprzez jedno kliknięcie – wszystkie dane podatkowe powinny być już na Portalu Podatkowym Ministerstwa. Trzeba jednak pamiętać, że w nowym formularzu pole 116, czyli miejsce przeznaczone do wpisania ulgi na dziecko, jest puste! Obecnie ulga wynosi 1112,04 złote na pierwsze i drugie dziecko, a 2000,04 złote na trzecie oraz 2700 złotych na każde kolejne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *