MAGazynówka #7

Dzień dobry w poniedziałek! Zapraszamy do wzięcia kubka kawy w jedną dłoń, a smartfona z naszym newsem w drugą i oddania się cotygodniowej lekturze. Liczymy, że tak miłe rozpoczęcie nowego tygodnia pomoże naszym Czytelniczkom i Czytelnikom przejść przez kolejne dni z uśmiechem. Sprawdzone w redakcji TMM – działa!

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przygotowała projekt zmian w ustawie 500+.

Pod koniec 2017 roku program został uszczelniony – wprowadzono wymóg przedstawiania decyzji o przyznaniu alimentów przez rodziców samotnie wychowujących dzieci. Przyczyną tego był napływ fałszywych deklaracji – rodzice pozostający w nieformalnych związkach zgłaszali się, jako samotnie wychowujący dzieci. Teraz, w 2019 roku Pani Minister planuje wprowadzić korektę i zawęzić obowiązek przedstawienia decyzji jedynie, gdy o zapomogę rządową 500+  będzie starać się rodzic samotnie wychowujący jedno dziecko. Przy drugim i trzecim potomku zaświadczenie o przyznaniu alimentów nie będzie wymagane. Resort postanowił również podnieść próg dochodowy dla rodziców jednego dziecka z 800 złotych netto na jedną osobę w rodzinie o co najmniej 100 złotych oraz w przypadku dziecka niepełnosprawnego z 1200 złotych netto również o nie mniej niż 100 złotych. Pani Minister podkreśla, że decyzja o podniesieniu progu wynika ze wzrostu płacy minimalnej (od 2016 roku o 400 złotych brutto) oraz wysokiego wskaźnika zatrudnienia – obecnie pracuje 16,6 mln obywateli.

W dniach 13-14 lutego w Warszawie odbyła się Konferencja bliskowschodnia.

Jakie było tło polityczne dla tego szczytu? Przede wszystkim Iran i zmiana polityki Stanów Zjednoczonych po objęciu stanowiska Prezydenta przez Donalda Trumpa. Jej wyrazem było wypowiedzenie porozumienia z Teheranem, które zawarł poprzednik Trumpa – Barack Obama. Prezydent Obama zniósł sankcje wobec Iranu, a w zamian za to Teheran (stolica i największe miasto Iranu) zrezygnował ze swoich nuklearnych ambicji, czyli porzucił plany stworzenia bomby.

Chcąc znaleźć odpowiedź na pytanie, czy działania podjęte przez USA i obecne stanowisko Stanów jest właściwe, warto prześledzić rolę, jaką odgrywa Iran na Bliskim Wschodzie.

Iran poza tym, że chciał zbudować własną bombę, jest zamieszany również w większość konfliktów w rejonach Syrii, czy Jemenu. Co więcej, stale finansuje Hezbollah – libańską partię polityczną islamskich szyitów zamieszaną w zamachy terrorystyczne. Ponadto, w Iranie trwają również prace nad bronią rakietową, której zasięg będzie sięgał dalej niż granice państwa. Stany Zjednoczone zdecydowały się na zaostrzenie polityki wobec Iranu, jednak z tym stanowiskiem nie zgadzają się Francja, Niemcy i Wielka Brytania – zwolennicy zniesienia sankcji wobec Teheranu. Zdaniem państw Europy najważniejsza jest rezygnacja z atomowych ambicji Iranu, a polityka Donalda Trumpa, którą chcą prowadzić Stany Zjednoczone, jest groźna i krótkowzroczna. Niemniej to właśnie wiceprezydent tego kraju Mike Pence podkreślał podczas konferencji w Warszawie, że Iran dąży do zniesienia z powierzchni ziemi Izraela, a rolą Stanów Zjednoczonych jest wyrugowanie radykalnego islamskiego terroryzmu z powierzchni ziemi. Kraje UE pozostały podczas szczytu bardziej powściągliwe w swoich deklaracjach, a Premier Polski Mateusz Morawiecki podkreślał rolę i znaczenie pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie. Arabscy komentatorzy i Palestyńczycy wysunęli natomiast wniosek, że omawianie polityki dotyczącej krajów arabskich bez obecności przy stole Iranu i Palestyny było wielkim błędem –zauważył to Wajd Waqfi, publicystka katarskiej telewizji Al Jazeera.

W tym roku po raz pierwszy nasz PIT-37 oraz PIT-38 może rozliczyć za nas Urząd Skarbowy.

Między 15 lutego (od północy) a 30 kwietnia wystarczy zapoznać się ze swoim PIT-em na Portalu Podatkowym (podatki.gov.pl). Następnie należy zaktualizować swój numer rachunku osobistego i rozliczyć zeznanie przez Internet. Jeśli zdecydujemy się na rozliczenie przez Krajową Administrację Skarbową, to otrzymamy w ciągu 45 dni. To – zdaniem US – bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które rozliczają się indywidualnie i nie korzystają z żadnych ulg oraz odliczeń. Przez Portal Podatkowy możemy rozliczyć się również wspólnie z małżonkiem, jeśli nie korzystamy z ulg i odliczeń. Ministerstwo Finansów szacuje, że tę formę rozliczenia wybierze około 8 milionów Polaków.

Za nami również wspaniała impreza kulturalno-rozrywkowa, jaką jest rozdanie nagród Grammy.

Grammy Awards są przyznawane od 1959 roku, co roku przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji. Gwiazdy muzyki otrzymują przepiękne trofeum, jakim jest robiony ręcznie, pozłacany gramofon wytwarzany tylko w Johnstown w stanie Ohio. Podczas ceremonii wręczane są same statuetki – gramofony, a wyróżnieni artyści otrzymują personalizowane trofea dopiero po oficjalnym odczytaniu wyników. Do ostatniej chwili lista zwycięzców pozostaje tajemnicą! Co roku cały świat muzyczny czeka na przyznanie Grammy w czterech najważniejszych kategoriach (tak zwany obszar generalny): album roku, nagranie roku, piosenka roku oraz najlepszy nowy artysta. Tych kategorii nie zalicza się ich do żadnego konkretnego gatunku muzycznego.  W poniedziałek 11 lutego 2019 roku odbyła się 61. ceremonia przyznania nagród.  W tym roku muzyczny odpowiednik Oscara otrzymali:

  • Za nagranie roku: “This Is America” – Childish Gambino
  • Za album roku: Golden Hour – Kacey Musgraves
  • Za piosenkę roku: “This Is America” Childish Gambino
  • Dla najlepszego nowego artysty: Dua Lipa

15 lutego dowiedzieliśmy się również, jaki zespół będzie reprezentował Polskę podczas konkursu piosenki Eurowizja, który odbędzie się w dniach 14,16 i 18 maja w Tel Awiwie.

Żeński kwartet ze Szczecina – Tulia został wybrany przez ekspertów TVP. Dziewczyny Joanna Sinkiewicz, Dominika Siepka, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak zdobyły sławę w 2017 roku po nagraniu covera piosenki Depeche Mode „Enjoy the silence”. Tulia łączy śpiew biały i muzykę ludową z nowoczesną produkcją. W tle można usłyszeć takie instrumenty jak uka biłgorajska, lira korbowa czy piszczałka wielkanocna. Zespół czeka przejście przez pierwszy półfinał, który odbędzie się 14 maja. Hasłem Eurowizji 2019 jest „Dare do dream”, czyli odważ się (miej odwagę) marzyć. Zachęcamy wszystkie Czytelniczki i Czytelników do trzymania kciuków za Tulię!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *