MAGazynówka #6

Dzień dobry!

Wiemy, że macie dość taśm Kaczyńskiego, afer, hejtu i mowy nienawiści. My to wszystko wiemy, więc dziś będzie trochę spokojniej, ale i nie za spokojnie.

Zapraszamy na MAGazynówkę!

Europejskie Centrum Solidarności zebrało 5,8 miliona złotych zamiast wziąć 7 milionów z dotacji Państwa w zamian za możliwość zarządzania władzami centrum. Brzmi jak plan, co?

Najpierw Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego obniżyło dotację o 3 mln złotych, by potem podnieść ją do 7 milionów, ale tylko i wyłącznie przy możliwości wpływania na instytucję. Wtedy Patrycja Krzymińska (ta sama, która wymyśliła zbiórkę ,,Zapełnijmy ostatnią puszkę prezydenta Pawła Adamowicza”) zainicjowała kolejną facebookową akcję #WspieramECS.

Na profilu ECS na Facebooku możemy przeczytać: ,,Wzruszeni solidarnościowym gestem darczyńców z całej Polski, którzy wsparli finansowo Europejskie Centrum Solidarności, odwzajemniamy się, zapraszając w lutym na specjalne wydarzenia. Codziennie można zwiedzać wystawę stałą z przewodnikiem szlakiem POKOJOWEJ REWOLUCJI (poniedziałek, środa – piątek, godz. 11.00, 14.00; sobota – niedziela, godz. 13.00, wstęp: bilety na wystawę stałą). W mediatece bezpłatnie pokazujemy archiwalne filmy dokumentalne (środa i piątek, godz. 13.00, wstęp wolny), a w archiwum o pasjonujących eksponatach opowiadają pracownicy ECS (poniedziałek i czwartek, godz. 13.00, wstęp wolny). Dziękujemy za wsparcie! Do zobaczenia w ECS.’’

Od początku roku codziennie zabijane są 4 kobiety w Brazylii, co zmusza rząd do podjęcia kroków. Od początku roku zginęło 126 kobiet!

Nas to dziwi i szokuje, ale okazuje się, że powyższy wynik nie jest niczym niezwykłym w przypadku Brazylii. I choć za zabicie kobiety grozi nawet 30 lat więzienia – czyli więcej, niż za inne zbrodnie – to nadal ten wskaźnik nie maleje.

Tłumaczy się to rolami płciowymi – trudnymi – oraz brakami w socjalizacji mężczyzn.

Oczywiście wiele z zabitych kobiet zgłaszało przemoc domową.

IACHR, czyli Inter-American Commission on Human Rights, nie ma dobrych wieści. Tylko 74 schroniska na 200 milionów ludzi. Kobiety w Brazylii nie mają zbyt wielu opcji na ratunek.

Czy Brazylia czuje presję? Podobno ogromną! Nie dość, że jest chaos w sprawie opieki państwa nad kobietami, to jeszcze złagodzono tam przepisy dotyczące broni palnej, co zostało oczywiście zauważone przez działaczy na rzecz praw kobiet. Ciekawe, co władze z tym zrobią…

Natomiast w UK włączono przemoc ekonomiczną do przemocy domowej, co pozwoli lepiej chronić ofiary domowych oprawców.

Obecnie tylko połowa krajów uznaje przemoc ekonomiczną za przemoc. Te nadużycia to kontrolowanie budżetu domowego, ale także wszelkiego majątku o sporej wartości, jak domu (pakuj się i wynoś się z mojego domu!), samochodu (ja spłacam raty, nie ty, oddawaj kluczyki). Jest to powszechna forma nadużyć, ale możliwe, że właśnie od początku 2019 roku będzie traktowana poważnie, a nie jedynie jako znak ostrzegawczy przed ,,poważną’’ przemocą domową.

Kate Hudson – znacie ją choćby z roli w filmie ,,Jak stracić chłopaka w 10 dni’’ –  oświadczyła że wychowa dziecko ,,neutralne płcią”.

Aktorka, do niedawna mama dwóch synów, od kilku miesięcy jest mamą Rani Rose. To właśnie jej w przyszłości zamierza zostawić decyzję, z którą płcią chce się utożsamiać.

Aktorka zamierza traktować swoje dzieci tak samo i nie przypisywać im żadnych ról związanych z płcią. Brzmi jak eksperyment? Odpowiedź zostawiamy Wam.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *