MAGazynówka #3

Miniony tydzień był jednym z najtrudniejszych dla Gdańska – miasta i jego mieszkańców, dla całego kraju i wszystkich Polaków. Odniosłyśmy wrażenie, że niczym w filmach, nad naszym krajem ścierają się dwie potężne siły. Staliśmy się wszyscy świadkami walki dobra ze złem – współczucia i miłosierdzia z agresją i nienawiścią. Mnie od poniedziałku pobrzmiewał w głowie głos Jacka Kaczmarskiego, który śpiewał – jak sami najlepiej pamiętacie – o murach, że one runą. Mamy wrażenie, że mur dzielący Polaków jest dzisiaj wyższy niż kiedykolwiek. Oto skrót wydarzeń z 3. tygodnia 2019 roku.

Cudowny, pełen radości  27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został w Gdańsku przerwany przez brutalny atak nożownika.

Celem napaści stał się Prezydent miasta Pan Paweł Adamowicz. Do wydarzenia doszło wieczorem, w nocy odbyła się skomplikowana 5-godzinna operacja, która miała uratować życie Prezydenta. Wiadomości nie były jednak optymistyczne, a obrażenia zadane przez Stefana W. rozległe. Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek 14 stycznia, pozostawił żonę i dwie córeczki. W Gdańsku w poniedziałek odbył się przepiękny wiec, który zgromadził wielu mieszkańców miasta. Przybyli na Stare Miasto, by oddać hołd i pożegnać Pawła Adamowicza, który od 1998 roku rządził Gdańskiem.

W poniedziałek wieczorem na konferencji prasowej Jerzy Owsiak oficjalnie zrezygnował z funkcji Prezesa WOŚP.

W swoim oświadczeniu powiedział, że fala nienawiści wobec niego i fundacji rośnie od 25 lat. Podkreślił, że wszystkie groźby wobec niego i Fundacji są regularnie zgłaszane na policję. Niestety większość z nich jest traktowana jako „krytyka”, która zdaniem Owsiaka, przyjmuje coraz bardziej agresywny charakter, a jej autorzy w swoich wypowiedziach grożą posługują się przy tym językiem faszystowskim i nazistowskim.

Na reakcję ludzi nie trzeba było długo czekać.

Pojawiła się akcja #muremzaowsiakiem, w którą zaangażowali się internauci, blogerzy, osoby ze świata kultury, sztuki czy sportu. Bardzo szybko pojawiło się również hasło „stop nienawiści”, które jednak nie powstrzymało fali agresji. Na Facebooku pod postami dotyczącymi tragicznych wydarzeń można było zobaczyć wiele nieprzemyślanych, ostrych i krzywdzących komentarzy.

We wtorek w wielu miastach Polski odbyły się wiece poświęcone pamięci tragicznie zmarłego Prezydenta, a w m.in. Łodzi w dniach 15-17 stycznia została ogłoszona żałoba.

W połowie tygodnia Doda zwróciła się do gwiazd polskiej sceny muzycznej o zorganizowanie koncertu w imię jedności i zgodnie z hasłem „stop nienawiści”. Wielu artystów odpowiedziało na emocjonujący apel, trwa organizacja wydarzenia. Apel do byłego Prezesa WOŚP wystosowała Magdalena Adamowicz – żona zmarłego Prezydenta. Zwróciła się do Owsiaka, by wrócił do Fundacji i wciąż „grał do końca świata i o jeden dzień  dłużej” Również z inicjatywy Pani Adamowicz uczestniczący w pożegnaniu Prezydenta zostali poproszeni, by zamiast kwiatów i zniczy przekazali datki na rzecz Hospicjum ks. Dutkiewicza oraz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W piątek ulicami Gdańska przeszedł kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem Prezydenta.

W sobotę w Bazylice Mariackiej o godzinie 12 odbyła się uroczysta msza. Sejm ogłosił 19 stycznia dniem żałoby narodowej. Zamordowanego Pawła Adamowicza przyszło pożegnać ponad 45 tysięcy osób.

W sobotę wieczorem Jerzy Owsiak ogłosił, że wraca do Orkiestry i dalej będzie pełnił funkcję jej Prezesa.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *