MAGazynówka #2

Oto kolejna MAGazynówka i przyjemny skrót ze zdarzeń o zabarwieniu lekko pesymistycznym, które miały miejsce w Polsce w minionym tygodniu. Dla spragnionych słońca mamy jednak garść, no może garsteczkę, informacji pozytywnych.  Życzymy poniedziałkowej lektury tak dobrej, jak pierwsza kawa w tym tygodniu! 

Poniedziałek siódmego stycznia przywitał nas informacją o uprawomocnieniu wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Dwie rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej – Arkadiusza Rybickiego i Leszka Solskiego otrzymają po 16.000 euro odszkodowanie za przeprowadzone wbrew ich woli ekshumacje. To ważna interwencja Unii Europejskiej w prawo polskie, która daje sygnał do zastanowienia się nad uprawnieniami, jakie ma prokuratura w zakresie dokonywania ekshumacji. Zachęcamy do przemyślenia, czy wszystkie działania podejmowane przez prokuraturę mają na celu ochronę obywateli? Zdaniem ETPC nieuszanowanie woli rodzin narusza 8. artykuł Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który dotyczy właśnie poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

Przez cały tydzień tematem numer 1 w wiadomościach radiowych był strajk nauczycieli.

IV kwartał to w Polsce okres strajków różnych grup zawodowych – policjantów, pracowników sądów oraz oświaty, które mają skłonić rząd do zmiany warunków zatrudnienia i przyznania podwyżek. Wysokość temperatury odczuwalnej w mediach, w wywiadach, na spotkaniach zawodowych i rodzinnych w wyniku odejścia nauczycieli od szkolnych tablic dochodziła do takiego poziomu, że mogłyśmy wyobrazić sobie Pompeje tuż po wybuchu wulkanu.

10 stycznia pożegnaliśmy koszalińskie gimnazjalistki, które zginęły w pożarze w escape roomie.

Tragedia stała się przyczyną przeprowadzenia w całej Polsce na polecenie szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego przez Straż Pożarną  drobiazgowych kontroli w punktach rozrywki o podobnym charakterze.  Wykryto ponad 1600 nieprawidłowości dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz warunków ewakuacji w niemal  87% przebadanych escape roomach.  53 lokale zostały zamknięte, a właściciele 40 kolejnych otrzymali mandaty karne.

Kolejnym gorącym tematem w Polsce były dziki oraz ustalone przez rząd terminy polowań.

Ich oficjalnym celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) w 8 województwach. Podobno świnie hodowlane zarażają się wirusem od dzików, chociaż od września 2018 roku nie wykryto przypadku choroby u trzody chlewnej. W sobotę myśliwi ruszyli tłumnie na łowy. Powtórzą wyjazdy w dwa kolejne weekendy stycznia. Bez kontroli, nadzoru i obecności odpowiednich służb weterynaryjnych i sanitarnych – jak wynika z doniesień dziennikarzy. Z zapewnieniem o uszanowaniu pisma, które w piątek 11 stycznia (dzień przed rozpoczęciem polowań)  minister Henryk Kowalczyk skierował do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych. Pan Minister rekomenduje, by podczas polowań myśliwi nie strzelali do ciężarnych loch oraz loch prowadzących młode (www.tvn24.pl). W Internecie pojawiły się pierwsze zdjęcia i filmy z polowań, które z humanitarnym odstrzałem mają niewiele wspólnego. Zabawę nakręcają podniecone psy oraz wszechobecna krew i duża ilość zwierzyny. Co więcej, Główny Lekarz Weterynarii określił, że od połowy lutego 2014 roku do 31.12.2018 wykryto 3347 przypadków choroby ASF u dzików.  Tymczasem odstrzał w sezonie łowieckim 2018/19 zakłada zabicie 190.000 zwierząt. Na Facebooku można było ustawić nakładkę – wizerunek dzika, by pokazać, że z dzikami trzyma się sztamę. Dalsze losy tych bardzo pożytecznych mieszkańców lasu będą miały wpływ na działanie całego ekosystemu. Mieszkańcy Podlasia zorganizowani protest, który miał zatrzymać polowania.

W weekend 12 – 13.01 odbył się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

To czas, gdy Polacy wspólnie się bawią, pomagają  i wspierają tych najbardziej potrzebujących. W tym roku wsparcie dla Orkiestry zaangażowali się między innymi: Play, mBank, Allegro, TVN, Lipton, Dawtona, sieć marketów Lidl, Coca-Cola, UPS, Multikino, Znany Lekarz, czy Flixbus (pełną listę znajdziecie na stronie: https://www.wosp.org.pl/final/partnerzy-i-sponsorzy-finalu). Od 27 lat Wielka Orkiestra gra ponad podziałami i bez kierowania się poglądami politycznymi.  To świetna okazja do podzielenia się dobrem z drugim człowiekiem. Można zrobić coś małego – zasilić puszkę drobnymi lub bardzo spektakularnego – wygrać poważną licytację, a najważniejsze jest wspólne zaangażowanie Polaków. Orkiestra dudni w rytm uczucie solidarności oraz ludzkiego współczucia, o które tak ciężko w polskim społeczeństwie. Pamiętajmy, że z pieniędzy zebranych przez wolontariuszy możemy skorzystać wszyscy, bo w wielu szpitalach w całym kraju stoi sprzęt zakupiony z funduszy Wielkiej Orkiestry. Lekarze nie pytają przed podłączeniem do aparatury o zaangażowanie w pomoc i poglądy – oni za wszelką cenę ratują życie. W przypadku ciężkiej choroby wszyscy stajemy się jednakowo bezradni i skazani na pomoc drugiego człowieka. Dlatego cała redakcja The Mother MAG zachęca  do przyklejenia na kurtkę, torebkę, plecak, czapkę, czy wózek pięknego serduszka – symbolu otwartego serca i, jak się okazuje, również umysłu.

Wczoraj podczas finału WOŚP w Gdańsku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został trzykrotnie dźgnięty nożem. Dziś o 18:00 na Długim Targu w Gdańsku odbędzie się Wiec Przeciwko Nienawiści i Przemocy.
– https://www.facebook.com/events/542644409548425/

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *