MAGazynówka #11

Serdecznie Państwa witamy po tej pierwszej wiosennej, ciepłej niedzieli.

Mamy nadzieję, że jesteście Państwo zrelaksowani, dotlenieni i gotowi na porcję wiadomości z kraju i ze świata.

W ubiegłym tygodniu żyliśmy opublikowaniem przez polski Kościół Rzymskokatolicki danych dotyczących pedofilii, strajkiem nauczycieli nadzorowanym przez ZNP, nowym programem PiS – 500+ na pierwsze dziecko i nadchodzącą premierą reality show Big Brother.

Poza granicami Polski z przejęciem obserwowałyśmy – nie wiemy, jak Państwo, ale u nas było smutno – atak na meczety w Nowej Zelandii i zamieszki we Francji.

W czwartek Kościół przedstawił dane statystyczne dotyczące zjawiska pedofilii.

Jest to pokłosie szczytu w sprawie przemocy seksualnej wobec nieletnich, który odbył się w Watykanie w dniach 21-24 lutego. Papież Franciszek, który jest formalnie głową całego Kościoła rzymskokatolickiego, potępił wszelkie przejawy pedofilii i wykorzystywania nieletnich. Zwrócił uwagę na nadużywanie władzy i autorytetu przez osoby konsekrowane. Jednoznacznie określił,  że duchowni, którzy dopuszczają się aktów pedofilii, stają się „narzędziem szatana”.

Papież podkreślił również, że osoby wykorzystywane przez księży są bezbronne, a każde działanie, które możemy nazwać przemocą seksualną, to potworność.

Kościół rzymskokatolicki, o jakim mówił Papież, jest otwarty na dialog z pokrzywdzonymi i ich rodzinami i stanowczy wobec przypadków pedofilii wśród jego sług. Na fali działań Watykanu został skazany George Pell – australijski kardynał, który dopuścił się czynów pedofilii wobec dwóch 13-letnich chłopców. Sprawa miała miejsce w 1995 roku w Melbourne. Jeden z mężczyzn nie dożył do procesu duchownego – zmarł w wyniku przedawkowania narkotyków. 77-letniemu Kardynałowi grozi kara 50 lat więzienia.  Pamiętajmy jednak, że Watykan jest oddalony od Polski o 1800 lub 1990 kilometrów w zależności od wariantu trasy, jeśli jedziemy samochodem. Pieszo to zaledwie 1651 kilometrów i 346 godzin wędrówki według Google Maps. Uważamy, że obowiązkowa pielgrzymka piesza na spotkanie z Papieżem Franciszkiem byłaby świetną okazją dla polskiego duchowieństwa, by przemyśleć wiele spraw, powtórzyć Dekalog i podumać nad 7 grzechami głównymi.

Coraz większą popularność zyskuje mapa przygotowana przez Fundację ,,Nie lękajcie się’’, która walczy ze zjawiskiem pedofilii w polskim Kościele.

Jej przedstawiciele docierają do ofiar, rozmawiają z nimi i – jeśli otrzymają stosowną zgodę – zaznaczają przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich na mapie. Na grafice opublikowanej w mediach społecznościowych możemy zobaczyć udokumentowane zdarzenia, co do których nie ma wątpliwości. W niektórych obszarach od pinezek, które symbolizują ofiary, jest aż gęsto. To dlatego, że często jeden duchowny był odpowiedzialny za krzywdę kilku albo kilkunastu dzieci. Wielu dorosłych ludzi, którzy w dzieciństwie doświadczyli molestowania, zmaga się z trudną przeszłością i może mieć problemy z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Warto dodać, że duchowni, którzy zostają skazani przez polski wymiar sprawiedliwości za pedofilię, po odbyciu kary mogą liczyć na miejsce w domu księży emerytów – wikt i opierunek na starość oraz pozostanie w stanie kapłańskim. Działania Fundacji ,,Nie lękajcie się’’ mają między innymi pomóc usunąć takie osoby z szeregów organizacji kościelnych.

Trwają protesty różnych grup zawodowych. Wśród nich największą eskalację konfliktu możemy obserwować między rządem a Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

Nauczyciele oczekują znacznych podwyżek – dodatkowego 1000 złotych, które mają poprawić warunki ich pracy. Sławomir Broniarz – Prezes ZNP zapowiada, że obiecywane przez rząd 5% nie wpłynie na zawieszenie strajku. Jakie konsekwencje czekają społeczeństwo, jeśli nie dojdzie do porozumienia na linii rząd-nauczyciele? Przede wszystkim pod znakiem zapytania znajdzie się przeprowadzenie egzaminów, możliwe że nie będzie miał kto ich poprowadzić. Co więcej, rady pedagogiczne w szkołach mają również możliwość zamrożenia promocji uczniów do kolejnych klas lub szkół, a także zatrzymanie rekrutacji na studia! Planowany jest oficjalny strajk, który rozpocznie się 8 kwietnia. Egzamin gimnazjalny ma odbyć się 10, 11 i 12 kwietnia, na 15, 16 i 17 kwietnia są zaplanowane egzaminy ósmoklasistów, a 6 maja ruszają matury. Rząd ma mało czasu, by osiągnąć porozumienie z ZNP, które – jak zapowiada Sławomir Broniarz – tym razem nie ustąpi.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że od 1 lipca 2019 roku będzie przyznawane świadczenie 500+ na pierwsze dziecko.

Zniknie również kryterium dochodowe. To oznacza, że bez względu na to, ile pieniędzy miesięcznie zasila rodzinny budżet, świadczenie i tak zostanie przyznane i wypłacone. Nowy projekt PiS pochłonie około 21 miliardów złotych z budżetu państwa. My się bardzo cieszymy wspólnie z tymi rodzinami i młodymi rodzicami, którym dodatkowa pomoc jest potrzebna. Jednak, jako kobiety trzymające własne pieniądze i zarządzające budżetami, wiemy, że z pustego to i Salomon nie naleje i czekamy, kiedy usłyszymy głuchy huk, który będzie oznaczał osiągnięcie finansowego dna w Polsce.

Wielu z Państwa na pewno zacierało ręce i czekało z wypiekami na twarzy na nową edycję programu Big Brother.

W niedzielę 17 marca odbyła się emisja pierwszego odcinka programu po 18 latach od jego pierwszej edycji. Do wielkiego domu weszło 16 osób, które zdecydowały się być dzień i noc pod okiem ponad 60 kamer. Show prowadzi dla Państwa Agnieszka Woźniak-Starak. Losy bohaterów można śledzić w telewizji w godzinach emisji programu oraz w Internecie.

W piątek cały świat obiegła wieść o zamachach w Nowej Zelandii.

Nie wiemy jak Państwu, ale nam Australia i Nowa Zelandia kojarzyły się bardziej z pięknymi plażami, surferami i pająkami, niż prawicowymi ekstremistami. W nowozelandzkim Christchurch doszło do ataku na dwa pełne ludzi, w tym również rodzin z dziećmi, meczety. Do meczetu Masjid Al Noor przy Deans Avenue wtargnął uzbrojony mężczyzna. Zaczął strzelać do zgromadzonych. Drugi atak miał miejsce w świątyni Masjid przy Linwood Avenue. W obu zdarzeniach zginęło 49 osób, kolejne 48 zostało rannych. Jak podały media 25 osób było w stanie ciężkim. Za zamach jest odpowiedzialny 28-letni Australijczyk Brenton Harrison Tarrant. Mężczyzna był związany ze środowiskiem prawicowym, pracował jako instruktor fitness. Na miejscu ataku znaleziono materiały wybuchowe wyprodukowane w warunkach domowych, a zatrzymany Tarrant miał w samochodzie broń. Zdaniem nowozelandzkiej policji był gotowy na kolejne ataki. Piątek 14 marca 2019 roku to najczarniejszy dzień w historii Nowej Zelandii. Sercem jesteśmy z ofiarami zamachów, ich rodzinami i przyjaciółmi.

W sobotę wybuchły również zamieszki we Francji.

Doszło do przepychanek z policją, były podpalane samochody i kioski z gazetami. Największy chaos zapanował na ulicach Paryża. Protestowały „żółte kamizelki”, czyli przedstawicieli spontanicznego ruchu obywatelskiego, który powstał we Francji w 2018 roku, do których szybko dołączyli anarchiści. W ogólnym zamieszaniu dochodziło również do okradania ekskluzywnych sklepów i restauracji. W stolicy Francji zaczął płonąć budynek jednego z banków, a na ulicach pojawiły się barykady. Przyczyną protestów jest niezadowolenie z polityki prezydenta Emmanuela Macrona. Ludność cywilna starła się policją, przedstawiciele władzy użyli wobec demonstrantów gazu łzawiącego, gumowych kul oraz armatek wodnych. Podobne protesty odbywają się regularnie w większych francuskich miastach.

Premiera „Leaving Neverland” odbyła się 25 stycznia, ale szersza publiczność może zapoznać się z ponad 4-godzinnym dokumentem od zeszłego tygodnia.

Kontrowersyjny film opowiada o Michaelu Jacksonie nieżyjącym od 2009 roku „królu popu”.  W dokumencie przedstawiona została relacja między gwiazdorem a Wadem Robsonem i Jamesem Safechuckiem.  Mężczyźni utrzymują, że w wieku 7 i 10 lat byli przez Jacksona wykorzystywani seksualnie. Temperaturę wokół „Leaving Neverland” podnosi fakt, że Robson zeznawał już w sprawie Michaela Jacksona i pod przysięgą podkreślił, że piosenkarz nigdy nie molestował go seksualnie. Rodzina gwiazdora na całą sprawę i zamieszanie wokół premiery zareagowała oburzeniem, a córka zmarłego – Paris Jackson zdecydowała się na pobyt w specjalistycznej placówce leczniczej. W Polsce niektóre stacje radiowe odmówiły grania piosenek Michaela Jacksona.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *