Zadajesz sobie czasem pytanie, jak oszczędzać pieniądze skutecznie i jak je po prostu mieć?
Uważam, że kredyty (nawet chwilówki), raty, karty kredytowe i debety na koncie są dla ludzi. Każdy może z tego skorzystać, ale musi – moim zdaniem jest to wymóg absolutnie konieczny – używać do tego głowy. Myśleć, liczyć i pamiętać o płatnościach.
O wiele łatwiej jest, moja droga, oszczędzać pieniądze i mam zamiar podzielić się z Tobą kilkoma prostymi, sprawdzonymi sposobami. Zapoznaj się z tymi metodami, jeśli masz już trochę gotówki lub chcesz odłożyć konkretne pieniądze, bo zbierasz na jakiś cel.
Najpierw zapłać sobie
Gdzieś kiedyś o tym przeczytałam i jest to naprawdę doskonała rada – najpierw zapłać sobie. Zawsze, gdy na Twoje konto wpływa przelew, ustalony procent przelewasz na konto oszczędnościowe. Nie czekasz, aż wszystko popłacisz, kupisz wymarzoną bluzkę i czwarty lakier do paznokci. Wpływa wypłata, przelewasz 10%. Dlaczego 10%? Dobrze brzmi, nie boli i pozwala oszczędzić konkretną sumę w każdym miesiącu. Możesz również ustawić zlecenie stałe w swoim banku, wtedy pieniądze przeleją się same. Po co Ci ta dodatkowa gotówka? Oszczędzaj w ten sposób na podróże, na swoje hobby, na przyjemności.
Nagradzaj się własnymi pieniędzmi
Możesz świetnie połączyć oszczędzanie i utrwalanie nowych nawyków. Rzucasz palenie? Odkładaj do skarbonki lub słoika pieniądze, które wydałabyś na paczkę fajek. Próbujesz zdrowiej się odżywiać? Przeznacz kasę, która szła na drożdżówkę albo batonika, na realizację swojego marzenia lub przyjemność – pachnące świeczki, butelkę dobrego wina, obiad na mieście, masaż.
Stwórz fundusz awaryjny na nieprzewidziane wydatki
Jak oszczędzać pieniądze? Pamiętaj, że musisz mieć w swoim budżecie utworzoną osobną kategorię – nieprzewidziane wydatki. Z tej puli bierzesz pieniądze na dentystę, serwisanta do pralki i mechanika. Pękł Ci pasek od torebki, pies pogryzł książkę koleżanki, a córce udało się potłuc ostatnią szklankę? Policz do dziesięciu i sięgnij do swojego funduszu.
Odkładaj 1, 2, 5 złotych do słoika/skarbonki
Ten sposób poznasz na każdym blogu o oszczędzaniu. Do mnie ta zasada nie przemawia. Dlaczego? Jeśli prowadzisz budżet, nie ma u Ciebie miejsca na wolne 5 złotych. Masz przecież wszystkie pieniądze zagospodarowane, nie możesz więc pozwolić sobie na dziury. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wciąż nie prowadzisz budżetu, a z systematyką u Ciebie na bakier, słoik może pomóc Ci wyrobić nawyk regularnego odkładania pieniędzy. W momencie otwarcia słoika poczujesz się dumna i zadowolona z tego, co osiągnęłaś, a Twój poziom motywacji do oszczędzania wzrośnie. Postaraj się kupić sobie coś miłego za te pieniądze, jakąś pamiątkę, która będzie Ci przypominała, że jesteś konsekwentna w swoich działaniach.
Załóż konto oszczędnościowe
Na koncie oszczędnościowym, które jest powiązane z Twoim rachunkiem, możesz trzymać większe i mniejsze sumy. Plusem takiego rachunku jest to, że możesz zawsze przelewać na niego środki bez ponoszenia dodatkowych opłat. Konta oszczędnościowe są oprocentowane – nie dostaniesz wielkich pieniędzy, ale zwróci Ci się opłata za prowadzenie rachunku. Co więcej, masz pewność, że Twoje pieniądze są bezpieczne.
Kupuj waluty
Znam osoby, które nadwyżkę finansową inwestują w waluty. To dobry i bezpieczny sposób na oszczędzanie wymaga jednak nieco wprawy i zaangażowania. Będziesz potrzebowała konta walutowego i dostępu do e-kantoru.
Zainwestuj w akcje
Wiem, że gra na giełdzie jest opłacalna, wymaga jednak wyczucia, opanowania i cierpliwości. Znam facetów, którzy grają, mają z tego przyjemność i dodatkową kasę. Lubisz ryzykować, ale jesteś rozsądna? Zacznij od niewielkich kwot i zobacz, czy masz do tego smykałkę. Dużo informacji o tym, jak zacząć, znajdziesz w Internecie.
Wiesz, co jest fajne w oszczędzaniu? Możesz się go nauczyć i stać się w tym mistrzynią, naprawdę. To jak, zaczynasz od dzisiaj?