Change font size Change site colors contrast
Styl życia

Co byś zrobiła, gdybyś wygrała 10 milionów złotych?

28 września 2017 / Monika Pryśko

Wygrałaś!

10-wyczekanych-w-końcu-twoich-milionów złotych. Przyznaj się, marzyłaś o tym całe życie! Ale masz je już na koncie, zerkasz na nie co 5 sekund, czując euforię i wielką ulgę, ale i niedowierzanie pomieszane z niecierpliwością. I strach! Wiesz już, co z nimi zrobisz? Zacznijmy z przymróżeniem oka... To musi być niesamowite uczucia. Móc kupić sobie wszystko. Te buty, tamten apartament, zamówić pierścionek z diamentem wielkości...

Wygrałaś!

10-wyczekanych-w-końcu-twoich-milionów złotych. Przyznaj się, marzyłaś o tym całe życie! Ale masz je już na koncie, zerkasz na nie co 5 sekund, czując euforię i wielką ulgę, ale i niedowierzanie pomieszane z niecierpliwością. I strach! Wiesz już, co z nimi zrobisz?

Zacznijmy z przymróżeniem oka…

To musi być niesamowite uczucia. Móc kupić sobie wszystko. Te buty, tamten apartament, zamówić pierścionek z diamentem wielkości boiska do tenisa. Oczami wyobraźni widzisz lazurową wodę, kilkutygodniowe wakacje w ciepłych krajach, hotele all inclusive, drinki z palemką. Zakupy w Paryżu, wizyty w SPA, wybielone zęby, na które w końcu będzie cię stać. I nowy, nowiutki, prosto z fabryki samochód. A, no tak, przede wszystkim – rzucisz pracę! Przecież możesz żyć z odsetek.

Pieniądze szczęścia nie dają? Bzdura!

Po pierwsze – mieszkanie. No w końcu spłacisz kredyt, przeprowadzicie się do własnego domu albo do wielkiego apartamentu w centrum miasta. Zaprosisz architekta wnętrz, dekoratora, który dobierze kolory zasłon do koloru nowego samochodu. W końcu będziesz miała kuchnię marzeń. W końcu będziesz miała własny gabinet. W końcu będzie sauna, dwudrzwiowa lodówka, wielka garderoba i prawdziwy perski dywan.

Po drugie – ciało. Wygłaskane na masażach, zrelaksowane, gładkie, jędrne, wydepilowane. Poprawione, naciągnięte – gdzie trzeba, oczywiście. Ale też bez przesady.

Po trzecie – marzenia. Spełniasz je! Te dziecięce o 20 parach butów. Te sprzed 10 lat o prostych zębach. Te sprzed roku o nowym komputerze. W końcu możesz to zrobić!

Po czwarte – pomoc. Słyszałaś, że bogaci pomagają biednym. A skoro możesz, też to robisz. Znajdujesz fundację, wpłacasz sporą sumę. Tak, zrobiłaś dobry uczynek. To miłe uczucie, trochę ci nawet ulżyło, bo czujesz ciężar tych milionów i właśnie zrobiłaś z tymi pieniędzmi coś dla innych. Nie tylko dla siebie.

Po piąte – inwestujesz i odkładasz. Poszłaś po rozum do głowy. Przecież jesteś mądra, uruchamiasz lokatę i żyjesz z odsetek. No chyba, że już wszystko wydałaś. W myślach!

Ale, zaraz, zaraz.

Trochę to było ironiczne, trochę nawet złośliwe. Ale prawda jest taka, że ciężko przyjąć takie pieniądze, ciężko też je beztrosko wydać. Prawdopodobnie miałabyś poczucie winy, że masz coś za darmo. Nie zapracowałaś na to, więc ci się to nie należy. Tylu ludzi potrzebuje wsparcia, a tobie wiodło się całkiem nieźle, więc czy faktycznie zasługujesz na taki prezent od losu? Tak, może towarzyszyć ci poczucie winy, co może wpływać na twoje zachowania, które doprowadzą cię do tego, że stracisz wszystkie pieniądze. Tylko po to, by poczuć się jak kiedyś. By nie myśleć o tym, że nie byłaś godna tej fortuny.  

Wygrana to wielkie obciążenie dla psychiki. Wszystko może się zmienić. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy. Jak zainwestować, jak utrzymać biznes, jak się nie wplątać w szemrane interesy? Jaką decyzje podjąć…

I z drugiej strony – kto przyjaciel prawdziwy, a kto fałszywy? Jeśli wygrasz na loterii 10 milionów złotych, możesz zacząć się zastanawiać nad tym, jaką rolę pełnisz w grupie swoich znajomych. Czy lubią cię dlatego, że lubili zawsze, czy może twoja wartość zaczyna być mierzona w złotówkach? Myślisz o tym, bo nagle wszyscy sobie o tobie przypominają, próbując uszczknąć trochę z wygranej. Bo więzy krwi, bo tyle wspólnych przeżyć, bo byli na twoim ślubie, bo macie dzieci w podobnym wieku, bo ciocia zachorowała, a wujek zawsze dawał ci 100 zł na urodziny… Możliwe, że przestaniesz ufać ludziom.

Czy wygrana jest warta tych stresów?  Czy wizja milionów jest wciąż taka pociągająca?

I co w końcu byś zrobiła, gdybyś wygrała 10 milionów złotych? Chętnie poczytamy o Waszych pomysłach w komentarzach!

Styl życia

Czym jest SLOW WORK i jak pracować w zgodzie ze sobą?

31 marca 2020 / Iwona Krasoń-Forkasiewicz

Czym jest dla Ciebie ,,slow work’’?

Z jednej strony to dążenie do #motherlifebalance, z drugiej, próba odnalezienia się na rynku pracy. 

Przed Tobą 5 punktów przygotowanych przez Iwonę Krasoń-Forkasiewicz, specjalistkę właśnie od ,,slow work’’

SLOW WORK #1

Czasami myślę, że to, co wyróżnia nas – kobiety, mamy – w obecnym czasie to świadome podejście do życia. Świadomość, która staje się naszą siłą w dążeniu do szczęścia swojego oraz bliskich.

Zwracamy uwagę na to, jak wychowujemy nasze dzieci, jak same się rozwijamy, co jemy, co robimy w wolnym czasie, jak dbamy o środowisko. Rzeczywiście staramy się żyć świadomiej i z uważnością na siebie i otoczenie. To nastawienie w coraz większym stopniu jest widoczne również w naszym podejściu do pracy. Nie oczekujemy już tylko przelewu co miesiąc na konto, ale w tym co robimy poszukujemy sensu i celu, chcemy urzeczywistniać siebie. Nie chcemy chodzić utartymi szlakami, ale chcemy wytyczać swoje własne drogi, które są zgodne z tym jakie jesteśmy. A ponieważ nie zawsze tak było, natrafiamy na opór wykonany z własnych lęków, niepewności, przekonań, opinii innych, które czasem powodują, że porzucamy siebie. Często też jest tak, że mamy trudność, aby dookreślić to co miałabym robić. I uwierz mi, że nie jesteś sama wśród tych poszukujących.

Tym świadomym i poszukującym będą poświęcone najbliższe wpisy od slow work w temacie pracy w zgodzie ze sobą.

 

SLOW WORK #2

Często myślimy, że praca w zgodzie ze sobą to jest nie wiadomo co, jakiś święty Graal, który istnieje ukryty poza naszym wzrokiem. Chciałybyśmy tak pracować, jednak często trudno nam to zwerbalizować, co to miałoby być.

Wydaje mi się też, że idealizujemy taką pracę. Spotykam się z opiniami, że kiedy pracujesz w zgodzie ze sobą, świat Ci sprzyja i działasz jak natchniona. Od razu masz super wyniki.

Pewnie są takie momenty i zdarzenia, ale nawet robiąc to, co lubimy, nie ominą nas trudniejsze chwile zwątpienia, lęku, potrzeba wysiłku, zaangażowania. Tyle, że działamy zgodnie z własnym oprogramowaniem, a nie wbrew niemu. I dzięki temu jest lepiej. 

Wydaje się nam też, że pracując w zgodzie ze sobą będziemy jakieś inne, niż jesteśmy teraz. W naszym imieniu działać będzie nowsza, lepsza, inna wersja nas. A właśnie w tym sęk, że to jaka jesteś teraz jest podstawą do pracy, którą będziesz lubić wykonywać. Masz już teraz doświadczenia, cechy, aspiracje, na których możesz budować dalszą drogę zawodową.

Jeśli chciałabyś podsumować to, jaka jesteś, zapraszam Cię do 12 pytań do siebie samej dostępnych tu.

Może natchną Cię do odpowiedzi na pytanie o pracę w zgodzie z Tobą.

 

SLOW WORK #3

Takie mamy czasy, że dużo się dzieje w życiu każdej z nas, łączymy wiele ról i żeby nie zwariować, trzeba umieć wybierać to, co rzeczywiście jest dla nas ważne. Niekoniecznie też chcemy wypełniać role i oczekiwania innych wobec naszej osoby. Staramy się być sobą i gdzieś w tym wszystkim znaleźć odrobinę szczęścia.

Pomocą w kształtowaniu drogi życiowej i zawodowej w zgodzie ze sobą mogą być wartości. I nie mam tu na myśli wartości etycznych, a odpowiedź na pytanie „Co jest dla mnie w życiu ważne?” 

Muszę przyznać, że często ćwiczenie związane z określaniem wartości było przełomowe dla osób, z którymi pracowałam w coachingu kariery. Nazwanie ich powodowało zrozumienie, skąd odczuwana frustracja pomiędzy tym co robię, a tym czego bym chciała. Stawały się też cenną wskazówką co do kierunku drogi zawodowej, mimo że były to wartości ogólnożyciowe.

U mnie zestaw 5 wartości kształtuje się tak: rozwój, harmonia, rodzina, wiara, pomoc innym. Ale może to być też wolność, stabilność, sukces, wygoda, humor, energia. Obok samej nazwy istotne też jest to, co za tymi pojęciami kryje się dla Ciebie.  Bo przykładowo „rodzina” może znaczyć, że ważny jest dla Ciebie czas z dziećmi, albo że chcesz posiadać rodzinę, a „zdrowie”, że ważna jest dla Ciebie dieta albo przykładowo regularna aktywność fizyczna.  

Jeśli chciałabyś wykonać takie ćwiczenie, możesz usiąść z kartką i długopisem i odpowiedzieć sobie na pytanie „Co jest dla mnie w życiu ważne”? I zadawać go tak długo, aż na prawdę nie będziesz już mieć żadnej odpowiedzi. Wymienionych wartości może być od kilku do kilkunastu. Następnie zastanów się, co rozumiesz pod danym pojęciem. Daj sobie czas. W kolejnym kroku spróbuj uszeregować je w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej. Jeśli natrafisz na problem porównaj je ze sobą np. czy ważniejsza jest „wartość X” czy też „wartość Y”.

Propozycję takiego ćwiczenia wraz z nazwami wartości i bardziej szczegółowym opisem jego wykonania znajdziesz też w tym wpisie.

 

 

SLOW WORK #4

 

Nie dam sobie rady, nie uda mi się, inni mają lepiej, nigdy nie dostanę takiej pracy. Negatywne monologi w głowie. Te wszystkie „powinnaś”, słowa „nie poradzisz sobie”, „inni robią to lepiej”, które budzą wątpliwości, niepewność i brak wiary w siebie.

I działasz, robisz, starasz się, naprawdę dajesz z siebie dużo próbując pogodzić tak różnorodne obszary życia. A głowa wciąż mówi, że coś z Tobą nie tak, za słabo, za mało, a może gdybyś była inna. 

W coachingu mówi się o przekonaniach ograniczających, czyli twierdzeniach na swój temat lub innych, które zamiast nas wspierać blokują i hamują nasz potencjał.

Pochodzenie ich jest różne. Część pochodzi od rodziców, tego co przekazali nam w dzieciństwie. Część przekonań od osób, które Cię otaczają. A część to wynik Twoich doświadczeń, zbieranych przez całe życie. 

Przekonania wpływają na nasze zachowania – po co sięgamy, a po co nie. W pracy mogą hamować nas przed dalszym rozwojem, pójściem po awans, podwyżkę, blokować nasz potencjał. Mogą też powodować niedocenienie siebie i własnych osiągnięć. 

Pracując nad zmianą takich przekonań na te wspierające wzrasta nasza samoocena, wiara we własne możliwości, poczucie sprawczości. Daleka jestem od stwierdzenia, że kiedy tak bardzo mocno nad sobą popracujemy to wszystko się zmieni. Ale myślę, że warto wiedzieć czym są takie przekonania, aby zacząć świadomie przyglądać się swoim myślom i być do nich również krytycznym. Bo niby dlaczego Ty nie dasz rady, a sąsiad zza biurka to już tak? 

 

 

SLOW WORK #5

Długo myślałam o tym wpisie i wiele „mądrości” zapisałam w kontekście opcji dróg zawodowych mam. Doszłam do wniosku, że najfajniej byłoby, gdybyście podzieliły się swoją drogą zawodową vs macierzyństwo. Czy łączycie pracę z opieką nad dziećmi, czy zajmujecie się tylko dziećmi, czy kombinujecie coś na własną rękę? Jak to wygląda u Was? Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby, rady jak to robić, żeby nie zwariować i żeby godzić te dwa obszary?

U mnie jest tak, że pracuję na etacie, dodatkowo rozwijam działalność coachingowo-blogową. Kiedy nie pracuję, spędzam czas z moimi chłopcami. Zupełnie szczerze napiszę, że staram się być dobrą mamą, robić zawodowo ciekawe rzeczy, wspierać innych. Oczywiście sam efekt bywa różny. Nie wszystko idzie mi idealnie. To, czego się nauczyłam robiąc to wszystko to odpuszczania, dbania o sobie, planowania czasu i wyrozumiałości dla siebie i dzieci.

To co, teraz czas na Ciebie… Daj znać, jak to jest u Ciebie z pracą i macierzyństwem 🙂

Mother-Life Balance to zdecydowanie mój plan na macierzyństwo po urodzeniu drugiego dziecka.

Sylwia Luks

The Mother Mag to mój ulubiony magazyn z którego czerpię wiele porad życiowych oraz wartościowych treści!

Leszek Kledzik

The Mother Mag logo