Change font size Change site colors contrast
Dzieci

Ciałopozytywność – krótki przegląd fajnych książek o dojrzewaniu

11 maja 2023 / Marta Osadkowska

Coraz więcej na półkach w księgarniach ciekawych tytułów dla dziewczynek, które wkraczają powoli i nieśmiało w dorastanie.

Jaki to dobry trend! Tym bardziej że wiele książek napisanych jest przez doświadczonych seksuologów, psychologów, lekarzy. Może gdybyśmy my miały dostęp do takich fajnych treści, inaczej byśmy dzisiaj na siebie patrzyły i lubiły siebie trochę bardziej?

Wszystkie znane mi kobiety, nawet te, na które patrzę z czystym zachwytem i zazdrością, są wobec siebie bardzo krytyczne.

Uważam, że to nabyte, usłyszane, wmontowane w nas, bo w innych kulturach tego nie widzę. A na pewno nie aż tak. Patrzymy w lustro i widzimy, co się nam nie podoba, co chciałybyśmy zmienić. A przecież można popatrzeć przez zaróżowione szkiełko, z sympatią, a przy dobrym humorze – nawet z zachwytem. Bo mamy się czym zachwycać! I cieszy mnie, że w takim podejściu do tematu będą dorastać moje córki. 

Wszystkim nastolatkom zawsze było trudno, ale dziś standardy urody zostały tak wypaczone, że sytuacja stała się jeszcze gorsza. Dlatego warto przeciwstawiać się temu szaleństwu i owszem, dbać o swoje ciało, ale mądrze i z czułością. To ciało, które dostałyście od natury, jest cudowne takie, jakie jest. Służy Wam do biegania, skakania, pływania, przytulania, głaskania kota, leżenia w trawie, wygrzewania się na słońcu, odczuwania frajdy z kąpieli i wielu innych cudownych rzeczy. Warto się nim cieszyć i o nie dbać. Ale nie tak, jak Wam próbują wmówić koncerny kosmetyczne. Nie musicie używać kosmetyków, malować paznokci, farbować włosów i odchudzać się, żeby mieć dobre ciało. Bo w dbaniu o ciało chodzi o zdrowie, dobrą kondycję i dobre samopoczucie – to czyni nas ładniejszymi i o to trzeba dbać – czytamy we wstępie do książki „Ciało – śmiało”. Moja relacja z odbiciem w lustrze wyglądałaby zupełnie inaczej, gdybym słyszała takie słowa, dorastając. Słyszałam inne, niestety. Za duży nos, krzywe zęby, brzydka postawa, za gruba, za chuda, za wysoka, zbyt koścista… I żadnej kontry, zero pozytywów. Dziś mam prawie czterdzieści lat, a nadal słyszę w głowie te głosy. Do niczego nie były mi potrzebne. Jedyne, co mi zafundowały, to kompleksy, diety, odchudzania, złe samopoczucie i mnóstwo czasu straconego na próby poprawienia siebie. Na to dążenie do ideału prosto z photoshopa, którym karmiły mnie wszelkiej maści gazety. Nic dobrego nie wyniknęło z dorastania w takim klimacie i cieszę się, że wytoczono walkę takiemu podejściu do tematu. 

Dorastanie to pole minowe, wiadomo. Jeśli nie miałyście przyjemności doświadczyć zawstydzania z okazji pierwszej miesiączki, rosnących piersi, pryszczy i burzy hormonów, to zazdroszczę. Mnie to nie ominęło i bardzo długo czułam wstyd za wszystko, co związane było z kobiecością. Wstyd za coś, czym powinnam się cieszyć! Bycie kobietą to cudowne doświadczenie, musiałam dorosnąć i porozmawiać z wieloma mądrymi koleżankami, żeby to zrozumieć. Przeglądam książki dla dzisiejszych nastolatek i czuję, jak ta zawstydzona Marta we mnie, czuje radość. Dość już psucia, mieszania dziewczynkom w głowach, dość narzucania im nieosiągalnych ideałów, do których mają dążyć! Stawanie się kobietą to piękna droga. Nasze ciała są piękne, wszystkie! To mówię moim córkom, głośno o wyraźnie. I mówię to też sobie, zduszając głosy w mojej głowie, próbujące jeszcze psuć mi nastrój przypominając, że to za mało, tam za dużo, a jeszcze tutaj to krzywo i paskudnie. 

Niech kolejne pokolenie małych kobietek dorasta już słysząc tylko pozytywny przekaz i lubiąc siebie i swoje ciała. 

Oto kilka propozycji dla dorastających dziewczynek:

  1. „Ciało – śmiało” to przewodnik po dojrzewaniu, świetny jako książka na początek tej drogi. Napisana jest językiem przystępnym i przyjemnym. Sonya Renee Taylor opisuje kolejne etapy dojrzewania, zmiany zachodzące w ciele i głowie, sposoby, jak na nie reagować. Jest tu też sporo praktycznych porad: jak dbać o skórę, paznokcie, jak dobrać właściwy stanik, a także jak poradzić sobie z trudnymi emocjami. Ale przede wszystkim to bomba pozytywnych komunikatów związanych z akceptowaniem siebie. Autorka zna się na rzeczy, już jakiś czas temu założyła firmę The Body Is Not An Apology (Za ciało nie trzeba przepraszać), organizuje warsztaty samoakceptacji dla ludzi w każdym wieku. Jej witrynę w sieci odwiedziły miliony ludzi szukających sposobu na pokochanie swojego ciała. Książka porusza wszystkie trudne zagadnienia dojrzewania: miesiączka, stanik, owłosienie, zmiany w budowie ciała i w ogóle budowa kobiecych części ciała. Wszystko opisane przystępnym językiem, doprawione ładnymi rysunkami. Czytelniczka znajdzie tutaj też porady – ode tego, jak dbać o paznokcie, przez dobór wygodnego stanika aż po metody radzenia dobie z emocjami.
  2. „Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki” napisany przez endokrynologa pediatrę Monicę Petix, to dobra książka na rozpoczęcie tematu z dziećmi. Cieniutka, więcej w niej ładnych, kolorowych rysunków, niż treści. Swoim córkom dałam ją w prezencie, gdy starsza miała 8 a młodsza 6 lat. Czytały same z dużym zainteresowaniem. A potem przychodziły zapytać, wyjaśnić, dowiedzieć się więcej. Bohaterka książki, Maja, ma 9 lat i rozpoczyna przygodę z dojrzewaniem. Na wszystkie jej pytania odpowiada pediatra. 
  3. „Niezbędnik każdej dziewczyny. Jak ogarnąć dojrzewanie” Anita Naik. To także propozycja do samodzielnej lektury, bardzo kolorowa, podająca sporo przykładów sytuacji, z którymi czytelniczki mogą się identyfikować. Pojawia się tutaj już temat seksu, bez pszczółek, ale i bez nadmiernej ilości szczegółów. Kończy się wtrąceniem, żeby pamiętać o tym, że chłopcy też ludzie i również nie jest im łatwo z tym całym dojrzewaniem. Ta książka ma swój odpowiednik dla chłopców pod analogicznym tytułem „Niezbędnik każdego chłopaka”.
  4. „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie” autorstwa Barbary Pietruszczak, to już pozycja dla trochę starszych młodych nastolatek. Moja dziesięciolatka na razie wymiękła. Jest o hormonach, wydzielinach, narządach płciowych, ubóstwie menstruacyjnym, cyklu miesiączkowym. Książka jest bardzo ciekawa, pełna ważnej i potrzebnej wiedzy bardzo dobrze podanej. Tutaj także są rysunki i wyjaśnienia. Na mojej półce czeka, aż czytelniczka dorośnie.
  5. „Poradnik nastolatki” pod redakcją Aleksandra Minkowskiego i dr Liliany Minkowskiej to już gruby kaliber. I na wagę i na ilość słów. To prawdziwa encyklopedia nastoletniego życia, tutaj jest dużo tekstu, niewiele rysunków. Książka porusza wszystkie zagadnienia, jakie przychodzą mi do głowy, gdy myślę o tematach, które trzeba poruszyć z dorastającymi dziećmi. Imprezy, pedofilia, alkohol, sex, samotność, zazdrość, anoreksja, wyprzedaże… Są konkretne informacje, wyjaśnienia, porady. Jak sobie poradzić z samotnością, żałobą, zerwaniem, zdradą przyjaciółki. Jak nie wpaść w pułapkę reklamodawców, jak nie popaść w obłęd na punkcie swojego ciała. To jest książka bardziej dla piętnastolatek, przynajmniej w moim odczuciu.

To tylko kilka propozycji, które można znaleźć w księgarniach. Ja akurat te wybrałam dla swoich córek i w każdej znajduję wartość, każdą mogę z czystym sumieniem polecić. Jestem też w zachwycie nad tym, co robi Fundacja Kosmos dla Dziewczynek (https://fundacjakosmos.org). Prenumerujemy od dawna wydawany przez fundację magazyn i każdy numer wnosi coś wartościowego. Polecam chociaż zajrzeć na stronkę i zobaczyć, co oferują.

Dzieci

Wspólne konstrukcje: budowanie niezapomnianych chwil z dziećmi

12 grudnia 2023 / The Mother Mag

Zabawy konstrukcyjne to więcej niż tylko składanie kawałków razem.

To podróż przez świat wyobraźni, gdzie każdy klocek staje się elementem większej opowieści. Wspólne budowanie to nie tylko proces, ale również metafora dla relacji rodzinnych. To chwile, w których rodzice i dzieci zanurzają się w kreatywnym partnerstwie, zlewając swoje pomysły, energię i radość w jedno.

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie technologia dominuje wiele aspektów naszego życia, istnieje zawsze jedno miejsce, które pozostaje niezmienne w magicznej sferze dzieciństwa – świat zabawek konstrukcyjnych. To miejsce, w którym dzieci wchodzą do krainy wyobraźni, a rodzice mają szansę odkryć radość wspólnego tworzenia. Zabawy konstrukcyjne stanowią ostoję kreatywności, rozwijają umiejętności, a przede wszystkim kreują niepowtarzalne chwile, które zostają w pamięci na zawsze.

Czym jest magiczna siła wspólnego budowania?

To pytanie kierujemy zarówno do rodziców, jak i opiekunów, zachęcając do zastanowienia się nad wartością czasu spędzanego z dziećmi nad różnorodnymi zestawami klocków. W tym artykule przyjrzymy się głębiej temu, dlaczego warto zainwestować czas w konstrukcje, sięgając po unikalne opcje, takie jak klocki ceramiczne Trick Brick, które wprowadzają do tego tradycyjnego rytuału nowe elementy autentyczności i radości z tworzenia.

Magia Wspólnego Tworzenia

Zabawy konstrukcyjne to więcej niż tylko składanie kawałków razem. To podróż przez świat wyobraźni, gdzie każdy klocek staje się elementem większej opowieści. Wspólne budowanie to nie tylko proces, ale również metafora dla relacji rodzinnych. To chwile, w których rodzice i dzieci zanurzają się w kreatywnym partnerstwie, zlewając swoje pomysły, energię i radość w jedno.

W dzisiejszych czasach, kiedy technologiczne gadżety często przyciągają uwagę najmłodszych, warto sięgnąć po tradycyjne formy zabaw, które nie tylko rozwijają umiejętności, ale również wzmacniają więzi między pokoleniami. Wspólne konstrukcje to jedna z tych wartościowych aktywności, która ma potencjał stać się czymś więcej niż tylko zabawą. To sposób na tworzenie niezapomnianych chwil, które przetrwają próbę czasu.

Spędzanie czasu razem z dziećmi podczas zabawy zabawkami konstrukcyjnymi przynosi liczne korzyści zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Oto kilka powodów, dla których warto angażować się w wspólne konstrukcje:

1. Rozwijanie Kreatywności:

Konstrukcje zabawkowe pozwalają dzieciom rozwijać swoją wyobraźnię i kreatywność. Praca z różnorodnymi klockami stymuluje umiejętność myślenia poza schematami i znajdowania innowacyjnych rozwiązań.

2. Wspólne Budowanie Więzi:

Zabawy konstrukcyjne to świetna okazja do budowania więzi emocjonalnych między dziećmi a rodzicami. Wspólne podejście do projektu, rozwiązywanie problemów i celebracja osiągnięć wzmacniają relacje rodzinne.

3. Rozwój Umiejętności Motorycznych:

Manipulowanie klockami, łączenie ich i budowanie struktur wspomaga rozwój umiejętności motorycznych u najmłodszych. Dzieci uczą się precyzji ruchów i koordynacji ręka-oko.

4. Nauka poprzez Zabawę:

Zabawki konstrukcyjne mogą pełnić funkcję edukacyjną. Dzieci, budując różne modele, uczą się o podstawach matematyki, geometrii, fizyki i innych dziedzin nauki w sposób nieformalny i przyjemny.

5. Rozwój Umiejętności Społecznych:

Wspólne konstruowanie wymaga współpracy i komunikacji. Dzieci uczą się słuchania, wyrażania swoich pomysłów i rozwiązywania problemów w grupie.

6. Tworzenie Wspomnień:

Wspólne tworzenie projektów konstrukcyjnych pozostawia niezapomniane wspomnienia. Dzieci z pewnością docenią czas spędzony z rodzicami nad wspólnymi przedsięwzięciami.

7. Nauka Cierpliwości i Wytrwałości:

Zabawy konstrukcyjne wymagają czasu, cierpliwości i wytrwałości. Dzieci uczą się, że osiąganie celów wymaga wysiłku i konsekwencji.

8. Stymulacja Myślenia Przestrzennego:

Praca z trójwymiarowymi strukturami rozwija umiejętność myślenia przestrzennego, co jest istotne w wielu dziedzinach życia, w tym matematyce i inżynierii.

9. Zabawa Bez Ekranu:

Zabawy konstrukcyjne stanowią zdrową alternatywę dla ekranów i elektronicznych urządzeń. Pomagają dzieciom oderwać się od technologii i aktywnie spędzać czas.

10. Dziecięca Satysfakcja z Własnej Konstrukcji:

Zbudowanie własnego projektu daje dzieciom ogromną satysfakcję i pewność siebie. To doświadczenie przyczynia się do rozwijania poczucia własnej wartości.

Podsumowując, wspólne spędzanie czasu nad zabawkami konstrukcyjnymi to nie tylko świetna zabawa, ale również okazja do rozwoju wielu ważnych umiejętności. To inwestycja w relacje rodzinne i rozwój dziecka na wielu płaszczyznach.

Różnorodność Świata Klocków

Podczas gdy najpopularniejsze klocki są bez wątpienia ikoną wśród zabawek konstrukcyjnych, warto spojrzeć poza te najbardziej znane. Wprowadzenie różnorodności do świata klocków otwiera drzwi do nowych doświadczeń i odkryć. Klocki ceramiczne Trick Brick to jedno z fascynujących rozwiązań, które przenoszą budowanie na zupełnie nowy poziom.

W dalszej części artykułu przyjrzymy się, dlaczego klocki Trick Brick stanowią wyjątkową propozycję, wprowadzając do świata konstrukcji prawdziwe cegły i drewno. To nie tylko zabawka, to autentyczne doświadczenie budowania, które łączy nowoczesność z tradycją. Odkryjmy razem, dlaczego warto dać się ponieść tej niezwykłej podróży konstrukcyjnej.

Prawdziwa Cegła i Drewno: Czym Są Trick Brick?

Czym różnią się klocki ceramiczne Trick Brick od innych zabawek konstrukcyjnych? Otóż każdy zestaw tej serii zawiera miniatury autentycznych cegieł i drewnianych deseczek, które zostały wykonane z użyciem tych samych procesów, co materiały budowlane stosowane do konstrukcji domów. To nie tylko zabawka, to unikalna szansa na naukę poprzez zabawę, połączoną z autentycznym doświadczeniem budowania.

Konstruktor: Zbuduj Swój Świat

Jednym z największych atutów klocków Trick Brick jest ich wszechstronność. Dzięki różnorodności zestawów, dzieci mogą sprawdzić się jako konstruktorzy prostszych budynków, takich jak stajnia, bądź wcielić się w rolę prawdziwego architekta, tworząc imponujące wiatraki czy dworce. Wszystko zależy od wyobraźni i pomysłowości małego budowniczego.

Zachęcamy do eksperymentowania z instrukcjami dostarczonymi w zestawach lub do kreowania własnych, niepowtarzalnych konstrukcji. Dodatkowo, różne serie, takie jak Miasto, Wieś czy Zamki, zostały tak zaprojektowane, aby ich cegły były wzajemnie kompatybilne, umożliwiając swobodne mieszanie i dopasowywanie elementów.

 

Brick Trick Podróże: Polskie Zabytki w Miniaturze

Jednym z najnowszych osiągnięć w świecie Trick Brick są zestawy z serii Podróże, przedstawiające najbardziej znane polskie zabytki. Odtwórz Pałac Kultury i Nauki, krakowskie Sukiennice, Zamek Krzyżacki w Malborku czy gdański Żuraw, korzystając z kilkuset miniaturowych cegiełek, drewnianych deseczek i tekturowych elementów. To nie tylko zabawa, to także fascynująca lekcja historii poprzez interakcję.

Różnorodność dla Fanów: Serie Harry Potter i Nie Tylko

Trick Brick oferuje także coś dla fanów magicznego świata Harry’ego Pottera. Dzięki specjalnym zestawom, dzieci mogą zbudować repliki magicznych miejsc, wprowadzając do swojej kolekcji elementy znane z książek i filmów.

Podsumowując, świat zabawek konstrukcyjnych jest zdecydowanie bogatszy niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Klocki ceramiczne Trick Brick to wyjątkowa propozycja dla dzieci, które pragną nie tylko bawić się, ale także zdobywać wiedzę i umiejętności w fascynujący sposób. Dlaczego ograniczać się do tradycyjnych klocków, skoro można odkryć nowe horyzonty konstrukcji?

 

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Mother-Life Balance to zdecydowanie mój plan na macierzyństwo po urodzeniu drugiego dziecka.

Sylwia Luks

The Mother Mag to mój ulubiony magazyn z którego czerpię wiele porad życiowych oraz wartościowych treści!

Leszek Kledzik

The Mother Mag logo