Change font size Change site colors contrast
Styl życia

Całe życie w telefonie, czyli aplikacje idealne dla współczesnych kobiet

16 stycznia 2023 / The Mother Mag

Jestem fanką nowoczesnych technologii.

Nie śmiem zaprzeczać. Co prawda mam analogowy, papierowy kalendarz, który wypełniam piórem, ale to raczej moja fanaberia i fetysz, więc się nie liczy.

Pamiętam doskonale czasy, kiedy na rynek wchodziły pierwsze smartfony.

Były obrzydliwie drogie, obiektywnie wcale nie takie rewelacyjne i dodatkowo kojarzyły mi się głównie z dużymi aglomeracjami miejskimi, gdzie zarobieni yuppies wydają swoje pieniądze na niepotrzebne gadżety. Zarzekałam się wówczas, że ja nigdy taka nie będę i aż do śmierci zamierzałam korzystać z telefonu z guziczkami, dosyć zbliżonego do kultowej Nokii 3310, ale z kolorowym wyświetlaczem .

Te czasy minęły. Koniec, kropka. Dosyć szybko się poddałam pod naporem wszechobecnej technologii. Przeraziło mnie to, że jeśli już teraz wypadnę z tego głównego nurtu, za kilka lat zupełnie nie zrozumiem, o czym mówią do mnie dzieci. Co więcej, nie miałam pomysłu, jak je bezpiecznie przeprowadzić w przyszłości przez rewolucję technologiczną, kiedy sama się od niej odcinam.

I takim sposobem wpadłam po uszy, gdyż jak wszyscy na pewno doskonale wiecie, nowoczesna technologia jest wybitnie pociągająca, niebywale intuicyjna i szalenie przyjemna w użyciu.

Kiedy tak zaczęłam testować smartfony (założę się, że mieliście podobnie) zachłysnęłam się niezmierzoną ilością dostępnych aplikacji. Moje aparaty nie były w stanie udźwignąć wszystkiego, co instalowałam, a co wydawało mi się wówczas niezbędne. Dochodziłam w tym do granic absurdu, ale na szczęście poszłam po rozum do głowy i od dłuższego już czasu podchodzę do instalowania aplikacji o wiele rozsądniej.

Istnieją bowiem na świecie aplikacje naprawdę użyteczne. Takie, które ułatwiają wprowadzanie w życie złotych zasad Mother-life balance.  Takie, które sprawiają, że życie współczesnej kobiety staje się zwyczajnie łatwiejsze. Oto 10 z nich:

 

Empik Go

 

W zasadzie nie wiem, czy w ogóle powinnam przedstawiać Empik Go, to taka cudowna aplikacja, która zawiera dostęp do niemalże niezmierzonej ilości ebooków i audiobooków. Po co to kobiecie, może zapytacie? Odpowiadam- sama uwielbiam czytać książki, a mam dosyć niewielką torebkę, w którą i tak zazwyczaj próbuję zmieścić jeszcze chleb kupiony pod drodze z pracy, jakieś zagubione na tylnym siedzeniu pluszaki i najpewniej stos kamieni i patyków, które koniecznie trzeba zabrać do domu, bo zmarzną. A wtedy, kiedy masz pełną torebkę, na 100% przydarzy się samotne, długie oczekiwanie w kolejce do lekarza…

Wówczas wyciągam  telefon (grunt, żeby pamiętać o tym, aby był naładowany) i czytam sobie w tej poczekalni do woli. Czytam na przykład “Czapkinsa. Historię Tomka Mackiewicza.” Dominika Szczepańskiego, która w życiu nie zmieściłaby mi się w torebce! Albo przypominam sobie sagę o Wiedźminie, żeby być zwarta i gotowa do krytykowania nowej ekranizacji tego dzieła, która niebawem pojawi się w formie serialu na pewnej platformie 😉 Aż się nie chce wchodzić do gabinetu. 

Audiobooki natomiast przydają się rewelacyjnie na przykład podczas cotygodniowej akcji „prasowanie”. Wtedy jestem tylko ja, sterta prania, żelazko i dobra lektura… To taka odskocznia od szarej codzienności. Szeroki świat, ucieczka od trudu i znoju na ekranie telefonu.

Aplikację Empik go można pobrać stąd KLIK i wypróbować zupełnie za darmo w kilku opcjach. I teraz taki PROTIP:  która z matek dzieci szkolnych usłyszała w niedzielę niehandlową wieczorem, że na jutro trzeba przeczytać np. „Karolcię”? Jedna z opcji Empik Go daje dostęp do lektur szkolnych za śmiesznie  małe pieniądze. I już nie będzie, że się nie da.

 

Blix

 

Znacie takie dziwne uczucie, że wiecie coś o jakiejś promocji, słyszałyście, obiecałyście sobie zapamiętać i wyleciało z głowy? Albo że przezornie zabieracie gazetkę promocyjną z ulubionego sklepu, a druga połówka wywala ją natychmiast razem z paragonami, podczas rozpakowywania zakupów? Ja mam jedno i drugie.

Ze względu na stan błogosławiony moje neurony niekiedy nie pracują, jak powinny. Swoją drogą mam nadzieję, że to stan błogosławiony, a nie przedwczesna demencja… tak czy inaczej, bardzo staram się wyłapywać okazje, by żyć oszczędnie, a jednak szczęśliwie. By móc być dumną z siebie, że oto teraz mogę na przykład kupić dwa lakiery do paznokci w cenie jednego i uzasadnić przed sobą ten zakup, nawet jeśli obiektywnie patrząc lakierów do paznokci mam już w bród. I wtedy w sukurs przychodzi mi aplikacja Blix, którą można pobrać TUTAJ. To tu, w jednym miejscu znajdę wszystkie gazetki promocyjne do najważniejszych dla mnie sklepów, więc planowanie zakupów, jest o wiele łatwiejsze. Oprócz gazetek, w aplikacji można odnaleźć też jednorazowe, okazjonalne informacje o obniżkach i kody rabatowe. Grzech nie skorzystać 

OLX

 

Dlaczego nie wyobrażam sobie życia bez aplikacji OLX? Ponieważ stale jest coś do załatwienia w moim prywatnym lub służbowym życiu i nagminnie wprost zdarzają się przypadki, że jakieś oferty muszę znaleźć na teraz, zaraz. Jak już wspominałam wyżej, bardzo zależy mi na tym, żeby budżet domowy się spinał. Akurat OLX jest miejscem, w którym najczęściej szukam rzeczy potrzebnych dzieciom.

Otóż kiedy rozpoczynałam swoją rodzicielską drogę, okazało się, że istnieje mnóstwo gadżetów niezbędnych matce i dziecku, które wprost muszę mieć, a na które często mnie nie stać. Dodatkowo dochodziły obawy o racjonalność takich zakupów. W końcu na przykład kosz Mojżesza to coś, z czego dziecko korzysta przez około cztery miesiące swojego życia, trzeba za niego zapłacić niemało, a jego zużycie jest żadne. W drodze takiej dedukcji odkryłam, że istnieje niezliczona ilość przedmiotów, które są wyprzedawane po dzieciach w stanie niemalże idealnym, za ułamek swojej wartości.

Oprócz przedmiotów dla dzieci na OLX znalazłam także takie perełki jak niemalże nieużywana bieżnia, którą sprzedawano jeszcze na gwarancji, bo jednak nie przyjęła się w domu. Okazuje się, że to niezwykle częsta sytuacja, kiedy my o czymś marzymy, a ktoś tuż obok z jakiegoś powodu nie pokochał wymarzonego przez nas telewizora czy suszarki elektrycznej i będzie wdzięczny, gdy uwolnimy go od zalegającego w  domu balastu. Aplikację OLX można pobrać TUTAJ. Podczas wyszukiwania przedmiotu naszych marzeń i snów wybieramy spośród określonych kategorii, możemy także zawęzić teren poszukiwań do określonego miasta lub województwa. OLX jest serwisem ogłoszeń lokalnych i w tym przypadku to zazwyczaj kluczowe, aby kupować po sąsiedzku.  Szukajcie, a znajdziecie, jak mawiał klasyk.

 

Allegro

 

Ponieważ lubię wiedzieć, co w trawie piszczy, nigdy nie ograniczam się w poszukiwaniach do jednego miejsca. Moją ulubioną aplikacją zakupową, która obejmuje także przedmioty nowe, jest Allegro. Jeżeli czegoś nie możesz kupić na Allegro, to chyba znaczy, że nie istnieje.

Aplikację Allegro można znaleźć TUTAJ, a następnie już szukać tego, czego akurat potrzeba. W moim przypadku mogę Wam zdradzić w tajemnicy, że to właśnie na Allegro Mikołaj vel. Gwiazdor dokonał większości świątecznych zakupów- wiem, bo na mojego maila spływały potwierdzenia zamówień i dziwnym trafem obciążana była moja karta kredytowa. Dodam jeszcze, że Allegro ma bardzo przejrzyste sposoby płatności i dostawy, a informacje o każdorazowym zakupie są dostępne na moim profilu, w związku z czym mogę bez trudu znaleźć dawne zakupy i na przykład zapomniane gwarancje! 

Po pobraniu aplikacji, można przebierać wśród kategorii, zaznaczać czy interesują nas produkty nowe czy używane, wybierać lokalizacje. Jedną z moich ulubionych metod jest także przeszukiwanie wszystkich przedmiotów poszczególnych sprzedających, aby jeszcze zminimalizować koszty przesyłki. Co więcej, jeśli kupujecie dużo i regularnie za pośrednictwem Allegro, aplikacja przygotowała dogodny abonament miesięczny, dzięki któremu koszty przesyłki przestają być jakimkolwiek utrapieniem. Nic, tylko kupować.

 

Booksy

 

W tej aplikacji znajdziemy to, co podobno kobiety lubią najbardziej, czyli miejsce dostępu do chwili relaksu i odpoczynku w samotności.

Prawie w samotności Aplikacja BOOKSY pozwala na umawianie wizyt do ulubionych salonów fryzjerskich czy kosmetycznych w kilka chwil, z poziomu telefonu. Na pewno znacie ten schemat, kiedy prosicie domowników o chwilę spokoju, aby wykonać telefon, a w zamian otrzymujecie istny Armagedon? Albo ten moment, kiedy właśnie w pracy (tylko ciiiiiiichoooo) przypomina Wam się, że odrost już wygląda jak agresywne ombre, a nie ma jak zadzwonić? Wtedy właśnie dyskretnie wyjmujecie telefon, włączacie aplikację BOOKSY i jakby nigdy nic, niepostrzeżenie, umawiacie się na wymarzoną wizytę, w dogodnym dla Was terminie. Brzmi bosko? Bosko to dopiero będzie, jak już się położycie na tej kozetce, w tle będzie słychać cichutką muzykę relaksacyjną i jakaś przemiła osoba po prostu o Was zadba… Nie muszę chyba więcej namawiać, prawda?

 

Fixly

 

Dlaczego wśród aplikacji niezbędnych kobietom umieściłam FIXLY? Bo mamy XXI wiek! I już wiemy, że skoro mąż czy konkubent powiedział, że naprawi pralkę, to to zrobi i nie trzeba mu o tym co miesiąc przypominać!

Pokażcie mi proszę kobietę, która nigdy w życiu nie stanęła przed koniecznością zorganizowania naprawy czegokolwiek w domu na wczoraj? Fixly to aplikacja, w której znajdziemy fachowców od wszystkiego. To także aplikacja, która ma w sobie bardzo dużo z tak cenionej poczty pantoflowej! Wszak nie od dziś wiadomo, że najlepszy fachowiec, to taki z polecenia, który już kiedyś dał się poznać z jak najlepszej strony. W FIXLY mamy takie same polecenia jak w prawdziwym życiu, tylko przedstawione w formie cyfrowej poprzez system ocen i opinii, które użytkownicy wystawiają fachowcom, w związku z czym tym ostatnim zależy na tym, żeby wypaść jak najlepiej. Koniec z nieznanymi złotymi rączkami, rodem z telewizyjnej Usterki! Niech żyją wiarygodni, godni zaufania fachowcy! Od teraz zorganizowanie kompleksowego remontu czy szybkiej naprawy nie będzie już przyprawiało o ból głowy.

Fixly znajdziecie TU.

 

Flo

 

Nie wiem, jak Wy, ale ja całe swoje życie byłam elementem wyjątkowo opornym w tematyce kalendarzyka miesięcznego. Długość cyklu, dni płodne brzmiały dla mnie jak czarna magia. Zawsze miałam dobre intencje, mnóstwo papierowych narzędzi, a jednak docelowo brakowało mi zapału, aby konsekwentnie monitorować ten aspekt mojego życia.

WSTYD. Przy nieregularnych (jak mi się wydawało) cyklach, zawsze musiałam być gotowa na niezapowiedzianą miesiączkę i byłam przekonana, że to jedyna konsekwencja mojej ignorancji. Optyka naturalnie zmienia się, kiedy staramy się bezskutecznie o powiększenie rodziny. Wówczas to liczenie dni zaczyna nabierać sensu. Do czasu poznania aplikacji FLO, mówiąc wprost i bez ogródek, strzelaliśmy na oślep . A teraz, nawet ja, skrzętnie zaznaczam w aplikacji co i jak dzieję się z moim organizmem. 

Aplikacja FLO to narzędzie do monitorowania cyklu. Wpisujemy, kiedy była nasza ostatnia miesiączka, ile zazwyczaj taka trwa i tyle. Aplikacja sama wylicza nam, kiedy powinnyśmy spodziewać się następnej, określa wstępnie dni płodne i te, kiedy teoretycznie nie ma żadnej szansy na dziecko. Im dłużej używamy aplikacji, tym ma ona więcej danych, aby jeszcze trafniej przewidywać nasz cykl i ułatwiać nam życie. A kiedy już wprowadzimy do niej informacje o ciąży, regularnie monitoruje wiek dziecka i dostarcza dosyć szczegółowych danych na temat aktualnego etapu rozwoju naszego dziecka (po polsku i z całkiem przyjemną wizualizacją). Aplikację znajdziecie TU.

Family link

 Jest to aplikacja przeznaczona do sprawowania tak zwanej kontroli rodzicielskiej nad pociechami hulającymi sobie w internecie.  Aplikacja pozwala przede wszystkim sprawdzać aktywności naszych dzieci w sieci, przyznawać im (nawet zdalnie) limity na korzystanie z internetu, decydować o tym, jakie aplikacje można zainstalować na urządzeniu dziecka czy blokować całe urządzenie w porach przeznaczonych na inne aktywności.

Obserwuję obecnie jak ostatnie bastiony rodzicielskiej stanowczości upadają i kolejni z moich znajomych w końcu poddają się i kupują lub przekazują dzieciom telefony. Obawiam się, że mimo moich solennych zapewnień, taki dzień kiedyś nadejdzie także w moim życiu i będę potrzebowała wsparcia. Aplikację można pobrać stąd KLIK jest bezpłatna. 

 Aplikacja według mnie jest dosyć kontrowersyjna, niemniej jednak uważam, że w jakiś sposób konieczna. Już spieszę wyjaśnić, skąd biorą się kontrowersje wokół tej i podobnych aplikacji. Aplikacja jak typowy system, ma luki i sprawniejsze multimedialnie dziecko z pewnością w końcu znajdzie sposób, aby go obejść. W związku z czym zainstalowanie aplikacji nie zdejmie z naszych barków całego ciężaru odpowiedzialności. Przede wszystkim nadal koniecznie musimy być czujni na to co i kiedy robi nasze dziecko. Przekazanie mu zabezpieczonego telefonu nie zwalnia nas z obowiązku bycia przy nim i tłumaczenia mu świata. Wyjaśniania, jakie zagrożenia może spotkać w internecie, jak może się przed nimi ustrzec i że w każdej sytuacji służymy mu pomocą i radą. Dlatego instalujemy aplikację “na wszelki wypadek”, ale bądźmy obecni, bo kontrola bez wychowania nie zda się na nic.

Rossmann

Rossmann to kolejna instytucja wśród aplikacji na telefon. Aplikacja nazywa się Rossmann.pl i jest do pobrania TUTAJ i przede wszystkim ułatwia zakupy!

Poprzez aplikację zapisujemy się do Klubu Rossmann i możemy już śmiało korzystać z promocji przeznaczonych specjalnie dla klubowiczów, których warunki często zapierają dech w piersiach. Aplikacja jest także miejscem, w którym możemy spokojnie przeglądać aktualną ofertę i  dokonać zakupów z domowego zacisza, z opcją ich odbioru w dogodnym dla nas lokalizacyjnie sklepie Rossmann. To jedna z moich ulubionych opcji, gdyż staram się wizyty z dziećmi w sklepach stacjonarnych ograniczyć do minimum i maksymalnie skrócić czas ich trwania (mniej czasu na znalezienie przez dzieci czegoś, co absolutnie muszą mieć).

Jeżeli już o dzieciach mowa, w aplikacji podpinamy sobie kartę Rossnę i mamy także od razu dostęp do promocji na wybrane artykułu dziecięce!

Aplikacja to także szansa na pomaganie- przy każdym zakupie zbieramy i wspieramy wybraną organizację charytatywną w ramach programu „Pomagamy jak umiemy”. 

Skycash

Kiedyś żyłam w wiekach ciemnych i kiedy chciałam zaparkować w strefie płatnego parkowania, naiwnie szukałam kiosku ruchu, w którym rozmienię banknot wyjęty z bankomatu, aby następnie wrzucić monety, w liczbie odpowiedniej, do parkomatu. Te czasy minęły! Dziś mam aplikację Skycash!

Po kolei- w moim skromnym życiu skupionym wokół centrum Bydgoszczy, strefa płatnego parkowania to codzienność. Teraz zamiast szukać sprawnego parkomatu i drobnych, włączam aplikację w telefonie i stąd opłacam parking. W aplikacji mam zdefiniowane kilka samochodów i nie, nie jestem królem nafty, po prostu w ten sposób opłacam parking bliższych i dalszych znajomych, kiedy znajdą się w mojej okolicy. Doładowanie konta Skycash to poezja i nawet ci spośród znajomych, którzy także nigdy nie mają drobnych, mogą bez trudu uregulować wobec mnie należność na przykład przy pomocy BLIKA. Dodatkowo w SKyCash dostępne są także bezpośrednie przelewy między użytkownikami (peer-to-peer).

Przy dalszych wyjazdach w mniej lub bardziej bezpieczne rejony dobrze wiedzieć, że w aplikacji można szybko i sprawnie kupić ubezpieczenie turystyczne obowiązujące w Polsce i za granicą, a także w wybranych miastach dodatkowe, incydentalne ubezpieczenie naszego samochodu.

W aplikacji oprócz parkowania, można zapłacić za bilety komunikacji miejskiej czy na przykład kupić sobie bilet na pociąg, do kina czy do…. Tatrzańskiego Parku Narodowego! Czad! Aplikacja się rozrasta i pozyskuje coraz to nowych partnerów, więc warto trzymać rękę na pulsie! Skycash można pobrać STĄD.

 

Mam nadzieję, że  nadal ze mną jesteście, gdyż moim skromnym zdaniem, każda z wymienionych aplikacji zasługuje na Waszą uwagę. Myślę, że nie trzeba już bardziej udowadniać, że postęp cywilizacyjny, to coś, co zdecydowanie lepiej oswoić! Oprócz wspomnianych aplikacji, na rynku istnieje jeszcze mnóstwo innych, wśród których możecie przebierać do woli. Do dzieła, acz z umiarem 😊.

Styl życia

Matko, zrób startup!

25 września 2019 / Daniel Kotliński

Nawet jeśli nigdy nie prowadziłaś firmy, przynajmniej raz w życiu przeszedł Ci przez głowę genialny pomysł na startup.

Założę się jednak, że niemal od razu sama go wyśmiałaś, albo odprawiłaś litanię do świętego Nigdy, złożoną z powodów ,,dlaczego to głupie". Zanim zaczniesz lekturę tego tekstu, poświęć chwilę i przywołaj w pamięci ten koncept, który od dawna zalega Ci gdzieś z tyłu głowy. Gotowe?

Zacznijmy od początku. 

Na co dzień prowadzę portal biznesowy. Można więc powiedzieć, że ,,jestem w temacie” – nie tylko serwis jest sam w sobie biznesem, ale jego działalność kręci się wokół opowiadania historii innych przedsiębiorców. 

Gdybym miał wydestylować jedną lekcję, która płynie z przeprowadzenia w ciągu roku blisko 20 pogłębionych wywiadów z przedsiębiorcami (ich zawartość spokojnie złożyłaby się na opasłe tomisko!), to brzmiałaby ona następująco: 

,,Jeszcze nigdy w historii nie było tak łatwo zacząć własnego biznesu”. 

Aby stworzyć i rozwinąć własną firmę, do pewnego momentu w dziejach konieczna była wiedza z zakresu ekonomii, podstaw działania gospodarki, praw marketingu i ludzkiej psychologii. Oprócz tego – wartościowe znajomości, które pomagały w załatwianiu problemów. Niezbędny był również początkowy kapitał, który umożliwiałby start, a całość obarczona była wysokim ryzykiem niepowodzenia. 

Okazuje się jednak, że w 2018 roku z powyższej listy nie zmieniło się tylko jedno – ostatnie. Choć możliwość zaprzepaszczenia ,,genialnego pomysłu” jest wciąż wysoce prawdopodobna, to bez ryzyka finansowego i narażania aktualnej kariery może okazać się, że tak naprawdę… nic nie tracisz. Jak to możliwe? Cierpliwości.

Musisz wiedzieć, że nauka, w jaki sposób robić biznes, by miał największe szanse powodzenia, rozwija się tak samo, jak każda inna dziedzina naszego życia.

O ile w obszarze medycyny owocuje to choćby podwyższoną oczekiwaną długością życia, o tyle w obszarze biznesu ostatnie lata przyniosły rewolucyjne koncepty, nowe narzędzia i demokratyzację w dostępie do wiedzy. To z kolei odblokowało rynek inwestycji w projekty obarczone wysokim ryzykiem, dzięki czemu znacznie łatwiej dziś pozyskać kapitał na rozwój swojego pomysłu. Ale po kolei.

Mniej więcej dekadę temu, czołowy ,,duchowy przywódca” Doliny Krzemowej, Steve Blank (przedsiębiorca, inwestor i wykładowca na Stanfordzie), wyłożył podstawy nowej metodologii budowania biznesu, nazwanej ,,lean” (,,lean startup” lub ,,lean management”). 

Nie zagłębiając się w szczegóły, Blank stwierdził: ,,nie potrzebujesz budżetu ani biznesplanu po to, by dowiedzieć się, czy twój koncept ma szansę powodzenia. Internet oferuje ci powiem wszystkie potrzebne narzędzia, by dotrzeć do twoich hipotetycznych klientów i na żywym organizmie przetestować potencjał biznesowy twojego rozwiązania”. Mówiąc krótko: ,,życie jest zbyt krótkie, by tworzyć produkty, których nikt nie potrzebuje”. I zaproponował bardzo ciekawą koncepcję, w jaki sposób tworzyć takie produkty, za które rzeczywiście ktoś jest w stanie zapłacić. 

To niezwykła, kulturowa zmiana, dzięki której osoby wyposażone w dostęp do internetu, trochę czasu i cierpliwości mogą osiągać rzeczy wielkie, jak i zupełnie zwykłe, ale dające stabilne źródła dochodu. Bez rezygnacji z etatowej pracy bądź ogromnego ryzyka, kiedy ciąży na nich odpowiedzialność utrzymywania rodziny (i siebie). 

Pewną analogią wobec tego, co zrobił ,,lean” tradycyjnemu podejściu do biznesu, będzie to, co moda na zdrowy tryb życia zrobiła kulturze fastfoodu, paleniu papierosów i dumie z pracoholizmu. Wzrost świadomości własnego ciała zmienił nawyki milionów ludzi na całym świecie, a także wpłynął (i będzie dalej to robił) na to, jak wychowują dzieci, oraz na to, jak one z kolei zajmą się swoim potomstwem. 

Podobnie ugruntowanie metodologii ,,lean” w ostatnich 10 latach, przyczyniło się do powstania większej ilości biznesów i fantastycznych, kreatywnych projektów niż kiedykolwiek wcześniej w erze internetowej. 

Ta zmiana podejścia umożliwiła rozwój kolejnej bardzo pojemnej idei, którą dziś nazywa się ,,startupem”, a dla której ruch ,,lean” jest punktem wyjścia. Pojęcie to często występuje w mediach w parze z nazwą jakiejś firmy, która odniosła spektakularny sukces w internecie. Przyjęło się bowiem, że startup to takie przedsiębiorstwo, które próbuje zarobić pieniądze w sieci albo rozwija jakąś ,,skomplikowaną technologię”. 

To nie do końca prawda.

Choć dyskusje na temat ostatecznej definicji słowa ,,startup” wciąż trwają, dla uproszczenia sprowadzę ją do trzech głównych założeń:

  1. Startup nie jest firmą w tradycyjnym znaczeniu – to rodzaj organizacji (może być jednoosobowa), której celem jest przetestowanie pewnych biznesowych założeń. Startup może być więc pierwszym etapem (czy wręcz ,,zerowym”) w procesie rozwoju biznesu – etapem charakteryzującym  się ,,skrajną niepewnością”;
  2. Startup nie musi być genialnym pomysłem – nie chodzi o to, by na nowo wynaleźć koło. Wystarczy, jeśli startup udoskonali istniejące rozwiązanie lub zaproponuje inny sposób osiągania określonego celu;
  3. Startup ma potencjał dużej skali – równie dobrze może działać na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Jeśli nie jest fizycznym produktem, tylko jakiegoś rodzaju cyfrową usługą (np. e-kursem), nie ma znaczenia, czy korzysta z niego tysiąc czy sto tysięcy osób, ponieważ koszty produkcji są takie same. 

Podsumujmy. 

Wiesz już, że dziś biznesy internetowe rozwija się inaczej, niż działo się to przez wcześniejsze dziesięciolecia.

Wydarzyło się to za sprawą nowego podejścia (lean), które eliminuje z równania konieczność wieloletniej nauki i pozwala testować pomysły niemal każdemu. To z kolei dało początek nowej fali internetowych projektów (startupom), spośród których wyrosły nie tylko gigantyczne korporacje zatrudniające dziś dziesiątki tysięcy ludzi, ale także miliony mniejszych organizacji. Nigdy nie przeczytasz o nich na pierwszych stronach, ale zyski, które generują, umożliwiają ich właścicielom wieść życie z marzeń.

Wciąż pamiętasz o tym swoim lekko przykurzonym pomyśle na biznes? Zostań ze mną! 

Chcę powiedzieć, że nie jesteś za głupia, by przekonać się, czy twój pomysł ma sens, ponieważ nie potrzebujesz formalnej edukacji. Nie jesteś też zbyt biedna ani zabiegana, bo nie potrzebujesz ani dużych nakładów finansowych, ani czasowych. A jeśli przeszło ci przez myśl, że możesz być na to za stara… choć Mark Zuckerberg miał 19 lat, kiedy zakładał Facebooka, Steve Jobs – 21, zanim uruchomił Apple, a David Krap, założyciel Tumblra, liczył sobie 20 wiosen na karku, to niedawno przeprowadzone badanie przez naukowców z MIT wykazało, że należą oni do absolutnych wyjątków. Średnia wieku przedsiębiorców, którzy zaczęli od pomysłu i doprowadzili do zatrudnienia pierwszego pracownika, wynosi 41,9 lat, zaś takich, którzy wkroczyli na ścieżkę dynamicznego rozwoju do znacznie większych rozmiarów – 45 lat. 

,,Hola!”, zakrzykniesz, ,,ale przecież ja w ogóle nie znam się na technologii! Nawet jeśli mam pomysł na usługę, serwis bądź aplikację, jak mam ją niby stworzyć?!” – a ja wtedy uśmiechnę się lekko, z od dawna przygotowaną odpowiedzią. 

Nie wspomniałem o tym wcześniej, ale bariera technologiczna została nie tyle, co obniżona, co wręcz… zlikwidowana. Bo o ile pewne minimalne umiejętności w posługiwaniu się komputerem, jak choćby: wyszukiwanie informacji, biegłość w obsłudze aplikacji czy ogólne obycie z internetem – będą niezbędne, to znajomość języków programowania jest ci niepotrzebna. 

Nie musisz być programistką, by stworzyć cyfrowy produkt, a to co najmniej z trzech powodów: 

  1. istnieją gotowe platformy, które umożliwiają wprowadzenie swojego pomysłu w życie (możesz np. założyć sklep internetowy w podobny sposób, jak zakładasz konto w serwisie społecznościowym); 
  2. istnieją aplikacje, w których tworzy się… aplikacje, w sposób przypominający tworzenie budowli z lego;
  3. istnieją sposoby, dzięki którym stworzysz środowisko do przetestowania założeń, a jeśli te się sprawdzą, znacznie łatwiej będzie ci pozyskać technicznego wspólnika lub inwestycję na dalszy rozwój produktu. 

Napiszę teraz coś, co może wzbudzić w Tobie wyrzuty sumienia – i mam nadzieję, że tak się stanie! 

Fakty są bowiem takie, że w 2018 roku nie masz już żadnego powodu, by nie przetestować, czy ten twój genialny pomysł nie jest w rzeczywistości… genialny. 

Oto, dlaczego:

Bubble.is – to serwis, który umożliwia stworzenie dowolnej aplikacji internetowej bez konieczności napisania choćby jednej linijki kodu 

Zeroqode.com – podobnie jak wyżej, z tą różnicą, że dostarcza gotowe szablony wymagające jedynie dostosowania pod własne potrzeby (możesz w jeden dzień uruchomić własną wersję Airbnb, Tindera czy Ubera!).

Newco.app – stanowi nie tylko bibliotekę gotowych szablonów najpopularniejszych typów aplikacji, ale także społeczność kilku tysięcy twórców, budujących własne biznesy bez znajomości skomplikowanych, technicznych zagadnień. 

Codefree.co – jest ciekawą alternatywą wobec powyższych rozwiązań, bo nie tylko umożliwia stworzenie aplikacji webowej (działającej w przeglądarce), ale działa trochę na zasadzie taśmy typu duck-tape; umożliwia łączenie w jedno wielu aplikacji, tak, by realizować zaplanowany cel.

Shoplo.pl – to jeden z wielu kreatorów sklepów internetowych, dzięki któremu możesz dosłownie ,,wyklikać” własny e-commerce w kilka chwil.

Webflow.com – narzędzie do tworzenia stron internetowych, także bez znajomości kodowania. Całość sprowadza się do zestawiania odpowiednich klocków i zapełnienia treścią. 

A to tylko wierzchołek góry lodowej. Ba, to wręcz wierzchołek samego wierzchołka! W gruncie rzeczy, istnieje tyle ciekawych rozwiązań na to, by przeskoczyć konieczność nauki programowania, że można z czystym sumieniem powiedzieć o powstaniu nowego trendu. 

Tak naprawdę, twoim startupem może być:

  • strona na Facebooku, przez którą sprzedajesz znalezione w lumpeksie markowe ubrania. Jeśli okaże się, że to ma sens, zainwestujesz w stworzenie e-sklepu. 
  • Grupa na tym samym portalu, w której zarabiasz na dodawaniu ogłoszeń przez firmy. Jeśli udowodnisz, że potrafisz zainteresować nimi odbiorców, założysz pełnoprawną tablicę ogłoszeniową (jak np. OLX) 
  • Mini-kurs w formie video czy ebooka, na który złoży się twoja wiedza z danej dziedziny, zapakowana ,,w pudełko”. Jeśli okaże się, że trafiłaś w jakąś niszę na rynku, będziesz mogła rozważyć uruchomienie kursów stacjonarnych.
  • Możesz założyć bloga, na łamach którego będziesz inspirować lub dzielić się doświadczeniami, a z czasem przyciągniesz reklamodawców. 

Niedawno ze znajomym uruchomiliśmy tablicę z ogłoszeniami o pracę w marketingu i biznesie dla osób bez doświadczenia. Za niewielką kwotę kupiliśmy gotowy szablon, a potem ręcznie go dostosowaliśmy do naszych wymagań (z pomocą hinduskiego opiekuna klienta!). Natomiast pierwotna wersja naszego produktu była po prostu… arkuszem kalkulacyjnym dostępnym w internecie, gdzie dodawaliśmy ogłoszenia. To właśnie potwierdzenie podstawowej hipotezy: ,,czy uda nam się zainteresować firmy dodaniem ogłoszenia, zaś stażystów – aplikowaniem”, skłoniło nas do pójścia za ciosem.

Internet, z całym swoim dobrodziejstwem – łatwo dostępną wiedzą, prostymi w obsłudze narzędziami i społecznością twórców – demokratyzuje sposób robienia biznesu. Tworzenie takich uproszczonych mechanizmów do testowania pomysłów określa się akronimem MVP, co rozwijamy jako: Minimum Viable Product, a tłumaczymy na ,,minimalna wersja produktu”. 

Definicję MVP najlepiej oddaje poniższa ilustracja:

 

Jak widzisz, w tego typu rozwiązaniu chodzi o to, aby kluczowa funkcja była dostępna od samego początku.W przypadku naszej tablicy ogłoszeniowej, jest to dostęp do atrakcyjnych ofert pracy – nic więcej, nic mniej. O ile w tej chwili serwis jest prosty i wymaga manualnej pracy, to na tym etapie nie ma sensu inwestować w kolejne funkcje i automatyzację. Dopiero, kiedy przetestujemy kolejne hipotezy (w jaki sposób użytkownicy korzystają z serwisu? Jakich funkcji im brakuje? Jak postrzegają nasze pomysły na ułatwienie procesu szukania pracy? etc.), zadecydujemy, w którą stronę go rozbudowywać. 

 

(pierwsza wersja Bonjunior była po prostu arkuszem kalkulacyjnym)

 

Być może twój wewnętrzny opór wciąż się tli. ,,To, że jestem w stanie sklecić na ślinę szałas”, myślisz sobie, ,,nie znaczy przecież, że będę teraz konkurować z deweloperami na rynku nieruchomości!”. 

Póki co, pozbądź się myśli o konkurowaniu z kimkolwiek. Zapomnij w ogóle na chwilę, że rozmawiamy o robieniu biznesu w kontekście generowania jakichkolwiek zysków. 

Namawiam cię do tego, byś wróciła do tego swojego pomysłu, tylko po to, żebyś podjęła jakiekolwiek działanie. To jak sport; nikt nie twierdzi przecież, że twoja codzienna rutyna w bieganiu kilku kilometrów ma doprowadzić cię w określonym czasie na Olimpiadę. Najważniejszy jest twój osobisty rozwój – a jeśli przy okazji może on przynieść rozwiązanie realnego problemu, a potem jeszcze dodatkowe pieniądze… dlaczego nie? 

Andrew Mason w 2008 roku wpadł na pomysł założenia strony, poprzez którą sąsiedzi mogliby uruchamiać małe, społeczne inicjatywy i wspólnie je realizować. Strona została wyklikana w darmowym edytorze i szybko uruchomiona. Koncept jednak nie przetrwał, aczkolwiek Mason zauważył, że część użytkowników poszukiwała osób, które chciałyby skorzystać z jakiejś grupowej promocji. Postanowił więc dać drugą szansę biznesowi, nazwał go Groupon i uruchomił ponownie, w całości koncentrując się na grupowych rabatach. Dziś firma działa na 16 rynkach na całym świecie, ale co ciekawe, przez pierwszy rok – mimo że niemal od razu startup zaczął zarabiać na siebie – była obsługiwana w dużej mierze manualnie; pracownicy po prostu wysyłali ręcznie kupony mailem.

Innym ciekawym przypadkiem potwierdzającym, że sam akt działania może mieć trudną do przewidzenia, sprawczą moc, jest osoba Petera Levelsa. To młody programista z Holandii, który postanowił w ciągu roku stworzyć 12 ,,minimalnych produktów”. Chwycił dopiero 6. projekt, będący bardzo dokładnym źródłem informacji dla osób, które łączą wolny zawód z podróżowaniem – NomadList.com. Jego pierwsza wersja była również arkuszem kalkulacyjnym, a z czasem rozwinęła się do serwisu, który generuje od 15 do 30 tysięcy dolarów miesięcznie. 

Uruchomienie MVP bywa też… oczyszczające.

Z czasem zdajemy sobie sprawę, że porażka jest immanentną cechą całego procesu, jest niezbędna, by rozwijać swój pomysł zgodnie z oczekiwaniami rynku. Kiedy wchodzisz na ring po raz pierwszy, z pewnością będziesz mieć problem, by trafić przeciwnika i zapewne sama kilkukrotnie oberwiesz, zanim wyczujesz, jak robić uniki i wyprowadzać własne ciosy. Możesz spędzić setki godzin na lekturze technicznych zagadnień boksu, ale z pewnością nie wyjdziesz z pierwszego starcia bez siniaków. 

Powtórzmy. Dziś brak wiedzy lub dostępu do określonych narzędzi czy zasobów nie jest żadną wymówką. Jeśli będziesz uważnie obserwować otaczającą cię rzeczywistość, prędzej czy później dostrzeżesz problemy, które do tej pory nie zostały zaadresowane. 

,,Nie mam czasu” – stwierdzisz.

Ale… nigdy go nie będziesz miała; długie, niczym nieprzerwane godziny, kiedy mogłaś rozwijać własne pasje i zainteresowania, skończyły się gdzieś w okresie liceum. Cały koncept ,,lean” polega na tym, by przeprowadzić go w ograniczonych możliwościach ,,czasoprzestrzennych”. 

Poboczny projekt, małe wyzwanie, które robisz dla zabawy i samorozwoju, wymaga jedynie krótkich przedziałów czasowych, występujących w miarę regularnie. Najlepiej, jeśli to będzie kilkanaście minut dziennie, godzina góra. W skali tygodni i miesięcy efekt się kumuluje. A jeśli dziś się za to nie zabierzesz, za rok o tej porze będziesz mówić dokładnie to samo: ,,nie mam czasu”.

,,To i tak się nie uda”, skwitujesz na końcu.

I dobrze! Kto wie, dokąd może Cię to zaprowadzić? W ,,najgorszym” wypadku nauczysz się czegoś o rozwoju biznesu czy sposobach na wcielanie projektów w życie. Może wzrost kwalifikacji w tym obszarze pomoże ci się rozwinąć gdzieś indziej. 

A co, jeśli Cię przekonałem… od czego zacząć? 

Najpierw potrzebujesz problemu, którym się zajmiesz oraz wstępnej koncepcji jego rozwiązania. Jeżeli masz to pierwsze, a wciąż brakuje ci drugiego, skontaktuj się ze mną – chętnie przegadam twój pomysł, wskażę potrzebne źródła lub połączę z ludźmi, którzy mogą ci pomóc!

 

Daniel Kotliński. Marketing manager w Social Tigers. Dziennikarz biznesowy z pasji i doświadczenia, był project managerem w redakcji Marketingibiznes.pl, wcześniej jako marketer współtworzył portal social commerce dla rodziców – tuRodzinka.pl. W 2013 r. ukazała się jego debiutancka powieść 'Kierunkowy 22′. W wolnym czasie jeździ na desce i uczy swojego psa fizyki kwantowej.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No connected account.

Please go to the Instagram Feed settings page to connect an account.

Mother-Life Balance to zdecydowanie mój plan na macierzyństwo po urodzeniu drugiego dziecka.

Sylwia Luks

The Mother Mag to mój ulubiony magazyn z którego czerpię wiele porad życiowych oraz wartościowych treści!

Leszek Kledzik

The Mother Mag logo